-A +A
30.03.2015
Święto Szkoły Podstawowej nr 1

24.03 br., "Jedynka" po raz 28 obchodziła Święto Szkoły związane z rocznicą przysięgi patrona szkoły Tadeusza Kościuszki. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w Kościele pw. Chrystusa Dobrego Pasterza, następnie uczniowie przeszli ulicami miasta do szkoły. Towarzyszyły im poczty sztandarowe Szkoły Podstawowej nr 1 i Publicznej Szkoły Podstawowej w Długosiodle.

Przed szkołą uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą pomordowanych w czasie II wojny światowej i oddali cześć poległym w walce o wolność. Następnie uczniowie, nauczyciele i zaproszeni goście wraz z dyrekcją szkoły udali się na salę gimnastyczną na część artystyczną uroczystości, którą poprowadziła p. Beata Sochocka-Lipska. Zaproszonych gości powitała dyrektor szkoły Dorota Ziemczyk, wśród których obecni byli: Naczelnik Wydziału Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych – p. Waldemar Skurzyński, przewodniczący Rady Rodziców – p. Bartosz Kublik, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Długosiodle – p. Urszula Kmoch, dyrektor Gimnazjum Publicznego nr 1 – p. Ewa Subda. Pierwsza część artystyczna przygotowana przez uczniów kl. IVc pod kierunkiem nauczycieli Lilianny Kuczyńskiej i Łukasza Kuczyńskiego dotyczyła sylwetki patrona. Do tego celu wykorzystane zostały jego pisma, a także relacje ludzi, którzy się z nim zetknęli. Pojawiły się także wspomnienia, listy i pisma Amerykanów, którzy mieli kontakt z Kościuszką w czasie jego pobytu na amerykańskiej ziemi.

Pisma Waszyngtona, Jeffersona czy amerykańskich generałów recytowane były po angielsku. Uczniowie występowali w strojach wzorowanych na oryginalnych, w których przygotowanie aktywnie włączyli się rodzice młodych aktorów. Uczniowie doskonale poradzili sobie z niezwykle trudnymi i poważnymi tekstami po polsku i po angielsku. Dopełnieniem recytacji były piosenki chóru, prowadzonego przez nauczyciela muzyki Katarzynę Trętowską i prezentacja multimedialna pokazująca tłumaczenie tekstów angielskich, portrety osób związanych z Kościuszką a także malarskie obrazy bitew insurekcji. Po przedstawieniu wręczono nagrody uczniom wyróżnionym w konkursach poświęconych patronowi, przygotowanych przez p. Annę Wyszyńską, Katarzynę Trętowską i Małgorzatę Ryszewską.

Kolejnym punktem uroczystości była prezentacja poświęcona dokonaniom szkoły w bieżącym roku szkolnym, przygotowana przez p. Grażynę Dudę. Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego złożył całej społeczności szkoły serdeczne życzenia. Oprawę plastyczną uroczystości przygotowała p. Małgorzata Sienicka.

W drugiej części Święta Szkoły odbył się Koncert Galowy w wykonaniu chóru szkolnego SP1 z udziałem  solistów oraz zaproszonych absolwentów szkoły. Chór "Melodia" pod kierunkiem pani Katarzyny Trętowskiej zaśpiewał piosenki: „Straszny budzik", "Pszczoły na wrotkach", "Uśmiechnij się" oraz "Teraz my".  Piosenkę "Pszczoły na wrotkach" dopełniły kolorowe stroje Zuzi Brejnak jako biedronki i Wiktorii Rębowskiej jako pszczółki, która tańczyła na wrotkach tworząc miłą i zabawną atmosferę. Solistki chóru Paulina Pieniążek (śpiew) i Aleksandra Elert (taniec) zaprezentowały się w piosence pt." Laleczka z saskiej porcelany ", natomiast Amelia Andryszczyk zaśpiewała piosenkę z filmu Titanic pt. "My heart will go on".

Na koncercie wystąpili nasi absolwenci - Patrycja Zadroga i Anna Zadroga, które zagrały wspólnie utwór na fagocie i fortepianie. Mateusz Zalewski zatańczył solówkę do piosenki pt." It's oh so quiet", którą przepięknie zaśpiewała Aleksandra Radomska.

Profesjonalnym nagłośnieniem i kolorowym oświetleniem estradowym oraz efektami pirotechnicznymi w trakcie koncertu, zajął się p. Piotr Trentowski. Wszyscy młodzi artyści zostali nagrodzeni gromkimi i gorącymi brawami przez zgromadzoną na tej uroczystości publiczność. Zaproszeni Goście skierowali wiele słów uznania do uczniów i nauczycieli. Pani dyrektor podziękowała wszystkim, którzy włożyli mnóstwo pracy w przygotowanie tak pięknego widowiska. Po części artystycznej wszyscy udali się, aby obejrzeć wystawę poświęconą Tadeuszowi Kościuszce przygotowaną przez p. Annę Wyszyńską. Po raz kolejny społeczność „Jedynki” godnie uczciła pamięć patrona szkoły, z którym związana jest od 1917 roku

Dziękujemy wszystkim za obecność w tak ważnym dla szkoły dniu!

                                            Lilianna Kuczyńska i Katarzyna Trętowska

                                            red. Małgorzata Dąbkowska

Najbliższe wydarzenia

13
Lipca
godz. 09:00
27
Lipca
godz. 09:00
10
Sierpnia
godz. 09:00
24
Sierpnia
godz. 09:00
12
Września
Całodzienne
14
Września
godz. 09:00
28
Września
godz. 09:00
12
Października
godz. 09:00
26
Października
godz. 10:00