-A +A
23.04.2018
„Echa Katyńskie” tematem Przystanku Historia

Już po raz ósmy młodzież gimnazjalna miała możliwość uczestniczyć w spotkaniu z cyklu „Przystanek Historia”, którego tematyka związana była ze zbrodnią katyńską i wywózką Polaków na Syberię.

Podczas spotkania, które miało miejsce 23 kwietnia w sali kinowej przy ulicy 11 Listopada 5, odbyła się projekcja spektaklu telewizyjnego pt. „Nie pamiętam”. W przejmujący sposób opowiada on o zbrodni katyńskiej i losach Polaków deportowanych w głąb Związku Sowieckiego. W filmie wykorzystane zostały źródła archiwalne, jakimi są zdjęcia, listy i relacje. Główni bohaterowie, a zarazem autorzy scenariusza – Danuta Nagórna i Jarosław Witaszczyk, opowiadają o nieludzkim traktowaniu naszych rodaków, o tym, w jakich okropnych warunkach wywożono ich na daleką Syberię, skąd nie było już powrotu. Film poddaje emocjonalnej analizie to, co nigdy do końca nie zostanie wyjaśnione, czyli wielką tragedię narodową – ludobójstwo katyńskie. Utwierdza on w przekonaniu, że o Zbrodni Katyńskiej nie można zapomnieć.

Spotkanie poprowadził przedstawiciel Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Warszawie Kacper Kempisty, który po zakończonej projekcji filmu zachęcił uczniów do dyskusji na temat obejrzanego dzieła.

Organizatorem spotkań z cyklu Przystanek Historia jest Instytut Pamięci Narodowej i Miasto Ostrów Mazowiecka.

Tekst: Ewelina Szczapa