-A +A
04.01.2019
„Pogodni” Ambasadorami Światła

Kim są Ambasadorzy Światła?
Ambasadorzy Światła to zwykli harcerze, którzy wraz z instruktorami z Głównej Kwatery ZHP roznoszą Betlejemskie Światło Pokoju do urzędów i instytucji centralnych w Warszawie.
Od wielu lat 29. Drużyna Harcerska „Pogodni” zajmowała się roznoszeniem Światła z Betlejem w Ostrowi, ale w tym roku postanowiliśmy zrobić coś więcej i uczestniczyć w konkursie na Ambasadorów. Zostaliśmy wybrani jako jedna z siedmiu drużyn, które mają pełnić funkcje Ambasadorów Światła.  Na długo pozostaną nam w pamięci te 3 dni w Warszawie. Mnóstwo pozytywnych emocji, poznanych ludzi i miejsc o których istnieniu słyszeliśmy, a teraz mogliśmy zobaczyć na własne oczy.
Betlejemskie Światło Pokoju to Akcja, która w Polsce odbywała się 28 raz.  Początkiem sztafety jest Betlejem, gdzie w Grocie Narodzenia Pańskiego płonie wieczny ogień. To właśnie od niego, co roku odpala się lampion, którego płomień niesiony przez skautów przez kraje i kontynenty obiega świat. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety przyjmując Betlejemskie Światło Pokoju od skautów słowackich.
Tegoroczne hasło Akcji: ŚWIATŁO KTÓRE ŁĄCZY … rzeczywiście połączyło nas Ambasadorów Światła czyli harcerzy z różnych miejscowości w pełnieniu wspólnej służby i roznoszeniu Światła. Wspólnie z 19 Drużyną Harcerską "Invictus" z Jaszczwi i 16 Drużyną Harcerską „Północ” z Pszczyny odwiedziliśmy Sejm, Senat , kilka ministerstw, radio, TVP, ale również biskupa polowego, kombatantów i powstańców warszawskich. Wszędzie byliśmy przyjmowani bardzo miło i serdecznie.
Podarowaliśmy swój czas, aby roznosić lampiony z Betlejemskim Światłem Pokoju, a w zamian otrzymaliśmy niezapomniane wspomnienia i pewność, że to co robimy jest potrzebne innym ludziom.
Wyjazd naszej drużyny do Warszawy był zrealizowany dzięki wsparciu Urzędu Miasta Ostrów Mazowiecka.

phm Grażyna Duda
drużynowa 29 DH „Pogodni” Ostrów Mazowiecka