-A +A
27.08.2018
„Pogodni” na Zlocie 100-lecia ZHP

„Jeśli chcemy zmienić coś w swoim życiu na lepsze nie musimy czekać na następny dzień. Zacznijmy działać już dzisiaj.” - takie motto przyświecało harcerzom w czasie Zlotu ZHP w Gdańsku 2018.

Przez 10 sierpniowych dni w specjalnym miasteczku namiotowym na Wyspie Sobieszewskiej spotkało się tysiące harcerzy, instruktorów i skautów z różnych części Polski i świata/łącznie ok. 15 tysięcy uczestników i kadry/. Wśród uczestników znalazła się 10 os. delegacja ostrowskich harcerzy z 29 Drużyny Harcerskiej „Pogodni” działającej przy Szkole Podstawowej nr 1.

Program zlotu był podzielony na moduły. Nam najbardziej się spodobały moduły Dziedzictwo i Rozwój. Moduł Dziedzictwo zaprowadził nas do Gdańska, gdzie dzięki specjalnej aplikacji szukaliśmy zadań, a przy okazji zwiedzaliśmy miasto. Na Module Rozwój zapoznaliśmy się z celami zrównoważonego rozwoju wytyczonymi przez ONZ  oraz z zagadnieniami dotyczącymi różnych problemów współczesnego świata.

Wyjątkowym dniem był Dzień Regionów. Środowiska harcerskie prezentowały się w różny sposób. Był wielki słoik majonezu kieleckiego i żubr z Białowieży. Był chleb ze smalcem i ogórkami, placki  z jabłkami oraz wyszywanki i wycinanki.  Różne stoiska z grami i zabawami przez kilka godzin gromadziły przy sobie chętnych i ciekawskich harcerzy. Były stoiska  lekkie , ale również i takie zmuszające do refleksji i zastanowienia się.

My przyłączyliśmy się do namiotu promocyjnego Komendy Chorągwi Mazowieckiej i promowaliśmy nasze miasto oraz postać Marii Ostrowskiej. Gra Memory przygotowana przez Muzeum Dom Rodziny Pileckich wymagała dłuższej chwili skupienia. Jednak wszystkich którym udało się pokonać Memory czekał mały upominek.  Zuchy najbardziej cieszyły się z naszych balonów.

W czasie całego zlotu harcerze starsi i wędrownicy uczestniczyli  w wielu praktycznych zajęciach, po których zostaną na Wyspie Sobieszewskiej ślady w postaci ławek, budek lęgowych dla ptaków, a w okolicznych miejscowościach wykonano dużo różnych prac porządkowych w ramach modułu Służba.

Ogrom zlotu można było zobaczyć na Ceremoniach otwarcia i zamknięcia zlotu oraz na wieczornych koncertach. Wszyscy uczestnicy Zlotu na pewno zapamiętają moment bicia rekordu Guinessa w tworzeniu żywej flagi- te emocje, upał, tłum – tego na co dzień nie doświadczamy.

Były także momenty  nas zaskakujące i niespodziewane wizyty. Na Zlot zawitał  np.  Prezydent RP Andrzej Duda, który odwiedził wszystkie Chorągwie. Oczywiście Chorągiew Mazowiecka  też przywitała Pana Prezydenta przy swojej ładnej bramie.  

Zlot ZHP Gdańsk 2018 był  częścią jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz 100-lecia Związku Harcerstwa Polskiego.

29DH „Pogodni”  tak jak i inne drużyny rozpoczynają za kilka dni nowy rok harcerski . Czy będzie on lepszy?  Mamy taką nadzieję. W myśl tekstu piosenki zlotowej. 

Można odmienić czyjś los
niosąc chętną pomoc i braterstwa moc.
Podejmij wyzwanie i spróbuj swoich sił,
bo przyszłość zaczyna się dziś.

phm Grażyna Duda

Drużynowa 29 DH „Pogodni”