-A +A
12.06.2018
1 tona i 113 kilogramów baterii – SP 1 mistrzem ogólnopolskiego konkursu!

Szkoła Podstawowa Nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej to szkoła, dla której bliskie są zagadnienia dotyczące ekologii i ochrony środowiska. Edukujemy dzieci w zgodzie z zasadami dbałości i poszanowania przyrody, uczymy prawidłowych postaw wobec środowiska, promujemy zachowania proekologiczne. Co roku obchodzimy Dzień Ziemi i uczestniczymy w konkursach o tematyce ekologicznej. Rozumiemy, co to jest recykling i utylizacja odpadów niebezpiecznych. Jako jedyna szkoła w mieście od lat bierzemy udział w wojewódzkim konkursie zbiórki makulatury i otrzymujemy wyróżnienia. Naszą wieloletnią tradycją jest też zbiórka zużytych baterii z Organizacją Odzysku REBA.

W tym roku otrzymaliśmy szczególne wyróżnienie, które jest nagrodą za naszą wytrwałość w działaniu na rzecz ochrony środowiska. Zostaliśmy LAUREATEM III edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Edukujemy – Pomagamy”! W konkursie wzięło udział aż 720 placówek oświatowych z całego kraju. W naszej kategorii konkursowej wystąpiły 384 placówki, gdzie wyróżniono tylko 5 placówek.

Nasz sukces to zdobycie IV miejsca i tytułu Mistrza w konkursie, przy tak ogromnej konkurencji! Zebraliśmy rekordową ilość baterii – 1 tonę i 113 kilogramów! Był to wspólny wysiłek nauczycieli zaangażowanych w akcję, opiekunów akcji p. Hanny Gruszczyńskiej i p. Agnieszki Tułowieckiej, uczniów klas 1-3 i 4-6 przy wsparciu dyrekcji szkoły oraz ogromnym zaangażowaniu rodziców, znajomych i bliskich. Bo baterie rzeczywiście zbieraliśmy wszyscy i wszędzie, za co ogromnie wszystkim dziękujemy!

Gala Finałowa konkursu odbyła się 6 czerwca 2018 r. w Wilanowskim Centrum Kultury w Warszawie, gdzie goszczono przedstawicieli wyróżnionych placówek z całego kraju. Naszą szkołę reprezentowały uczennice klas IV, które miały najwyższe wyniki w szkolnej zbiórce baterii – Karolina Dawid, Dominika Deptuła i Ada Borowa wraz z nauczycielką przyrody, wieloletnią organizatorką i koordynatorką konkursu p. Agnieszką Tułowiecką oraz wicedyrektorem szkoły p. Joanną Krzyżak. Po rozdaniu nagród i wspólnym obiedzie zaproszono laureatów konkursu na warsztaty w plenerze i spacer po parku pałacowym w Wilanowie. W przemiłej atmosferze upłynął nam ten czas. Jesteśmy szczęśliwi, że możemy w pozytywny sposób promować nasze działania na rzecz ochrony środowiska, naszą szkołę i nasze miasto poza jego granicami!

Tekst: Agnieszka Tułowiecka