-A +A
20.11.2019
130 tys. porad lekarskich udzieliły ostrowskie placówki POZ

Rada Miasta zapoznała się z informacjami na temat funkcjonowania podstawowej opieki zdrowotnej w Ostrowi Mazowieckiej. Podczas sesji, która odbyła się 30 października radni przyjęli informacje z działalności za 2018 rok trzech placówek z terenu miasta. Informacje złożyli: Powiatowa Przychodnia Zdrowia, Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Zdrowie” oraz Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Serducho”.

Placówki świadczą swoje usługi na rzecz pacjentów z Ostrowi Mazowieckiej, ale też z terenu całego powiatu ostrowskiego. Jak czytamy w informacjach, w ubiegłym roku najwięcej pacjentów odnotował NZOZ „Zdrowie” – 14.389 osób, następnie Powiatowa Przychodnia Zdrowia – 12.184 osoby oraz „najmłodsza” placówka NZOZ „Serducho” - 4.907 pacjentów. Kierownicy placówek wskazywali w trybie sprawozdawczym wiele szczegółowych informacji na temat zakresu prowadzonej działalności. W sumie przychodnie udzieliły w ubiegłym roku ponad 130 tysięcy porad lekarskich.

Obecny na sesji kierownik NZOZ „Zdrowie” Ryszard Wolff zaapelował do samorządu, by pochylić się nad sprawą braku lekarzy pierwszego kontaktu. Jak informował obecnie nie ma wystarczającej kadry medycznej, a 30 procent lekarzy pracujących w podstawowej opiece zdrowotnej to emeryci. Dyrektor Szpitala Powiatowego Artur Wnuk mówił z kolei, że w ostrowskim szpitalu pracuje wielu lekarzy stażystów. Jednak, aby związać się z tą placówką na dalsze lata pracy lekarze oczekują konkretnej oferty ze strony miasta.

Radni nie szczędzili pochwał dla działających w mieście placówek, ale też dyskutowali, jak wyeliminować kolejki u lekarzy specjalistów oraz jeszcze lepiej wykorzystywać nowoczesną aparaturę diagnostyczną. Burmistrz Jerzy Bauer zadeklarował przyśpieszenie dyskusji na temat sytuacji w służbie zdrowia, poinformował, że przedstawi ją na najbliższym posiedzeniu Międzygminnego Związku „Ziemia Ostrowska”. Radni wskazywali też na poruszenie tej kwestii na posiedzeniu Społecznej Rady Szpitala.