-A +A
20.09.2019
54 worki śmieci podczas 2 akcji #RazemSprzątamyOstrów

Dzisiaj w całym kraju prowadzona jest akacja Sprzątania Świata. Ostrów Mazowiecka również włączyła się do działania na rzecz poprawy otoczenia. Po raz drugi w tym roku zakłady pracy i młodzież wzięli udział w akacji #RazemSprzątamyOstrów. Rozpoczęliśmy ją na boisku przy Szkole Podstawowej nr 2. Uczniowie tej szkoły wraz opiekunami, pracownicy firmy Alpla i Urzędu Miasta sprzątali teren przy ul. Cmentarnej oraz las przy ogródkach działkowych. Zebraliśmy 54 worki śmieci, które odebrał Zakład Gospodarki Komunalnej. Wśród śmieci przeważały plastikowe i szklane butelki oraz puszki, ale znalazły się też wyrzucone urządzenia czy lampa naftowa.

Wszyscy chcemy, żeby nasze otoczenie było ładne, bezpieczne i czyste. Jesteśmy też świadomi, jak duże znaczenie ma prawidłowa i odpowiedzialna segregacja odpadów, chociaż wciąż mamy w tym względzie wiele do zrobienia. Tak naprawdę wystarczy bardzo niewiele by pomóc środowisku. Codziennie robimy zakupy – czy zdajemy sobie sprawę, z ilu jednorazowych cienkich torebek wówczas korzystamy? Jak często kupujemy napoje z plastikowymi słomkami? Ile kompletów plastikowych sztućców zużyliśmy podczas minionych wakacji? To drobne rzeczy, z których już dziś możemy zrezygnować. Na pewno możemy – nawet musimy zwracać uwagę, czy i do jakich kontenerów wyrzucamy nasze odpady. To ważne, bo im więcej surowców uda się odzyskać tym więcej takie firmy jak ALPLA mogą wykorzystać do powtórnego przetworzenia, a nas nie będą otaczały góry plastikowych butelek czy zaczepione o gałęzie drzew jednorazówki.

Na poprawę estetki otoczenia oraz na edukację w zakresie poprawnej segregacji odpadów zwrócił uwagę Michał Kulesza Kierownik Biura Promocji, który w imieniu burmistrza miasta zachęcił młodzież do codziennej dbałości o czystość i porządek. O tym jak ważne są codzienne nawyki właściwej segregacji odpadów mówiła Ewa Brzozowska Dyrektor Zarządzający, Członek Zarządu firmy ALPLA. Wytwarzając nowe opakowania ALPLA stara się, tu gdzie to możliwe, wykorzystywać surowce pochodzące z recyklingu, czyli opakowania plastikowe, które każdy z nas wyrzuca do żółtego kosza/pojemnika/kontenera. To znaczy, że jeśli damy szansę zużytej butelce PET i po wypiciu wody wyrzucimy ją do właściwego pojemnika, ta butelka wróci do użytku w postaci nowej butelki albo innego produktu.

Wbrew panującym powszechnie opiniom, plastik jest bardzo cennym surowcem, a wszyscy widzimy jak dużo plastikowych odpadów znajduje się wokół nas. A przecież gdyby został wyrzucony tu, gdzie powinien trafić, mógłby posłużyć do stworzenia nowych produktów.

Każda podobna do dzisiejszej akcja ma nam wszystkim uświadomić, jak ważna jest segregacja odpadów. To jest całkiem proste, a sprawi, że świat będzie czystszy, a surowce będą w nim krążyły w zamkniętym obiegu służąc do produkcji kolejnych i kolejnych produktów.

W drugiej edycji akcji #RazemSprzątamyOstrów udział wzięli uczniowie klasy VII a Szkoły Podstawowej Nr 2 oraz opiekunowie pani Magdalena Podleś i Uliana Kikoła. Organizatorzy podziękowali wszystkim za pracę i zaangażowanie. Na zakończenie akcji młodzież otrzymała upominki od firmy ALPLA oraz smaczny posiłek.

Pamiętajmy, że możemy wspólnie zmieniać nasze najbliższe otoczenie, na przykład mobilizując domowników, sąsiadów czy kolegów do segregacji odpadów. Nie traćmy ekologicznej wrażliwości – wracając do domu, do kolegów i sąsiadów i przekazujmy im jak ważne jest to, co dziś dobrego robimy dla Ziemi – tu gdzie żyjemy - w naszych domach i naszym mieście – w Ostrowi Mazowieckiej.