-A +A
07.09.2016
72. rocznica Akcji „Burza” i bitwy pod Pecynką

6 września odbyły się obchody 72. rocznicy Akcji „Burza” i bitwy pod Pecynką oraz zbrodni ludobójstwa w Lipniaku- Majoracie. W obchodach udział wzięła liczna delegacja z naszego miasta. Grupa ponad 40 osób na czele z Sekretarzem Miasta Bożeną Szostak,  pracownicy urzędu, młodzież z gimnazjów publicznych, nauczyciele, harcerze, poczty sztandarowe, przedstawiciele kombatantów oraz mieszkańcy miasta udali się na uroczystość. Obchody rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod tablicami pamiątkowymi przed kościołem pw. Wniebowzięcia NMP w Długosiodle, a następnie odprawiona została msza św. w intencji  poległych partyzantów i za zdrowie tych żyjących. Kolejnym punktem obchodów było złożenie kwiatów i modlitwa pod pomnikiem w miejscowości Lipniak-Majorat, na którym widnieje napis „W hołdzie zamordowanym 2 IX 1944 r. 400 mieszkańcom okolic, ofiarom hitlerowskiego barbarzyństwa”
Dalsza część uroczystości odbyła się w Pecynce. Młodzież społeczności  PaT z Gimnazjum Publicznego im. Armii Krajowej  w Długosiodle przygotowała widowisko patriotyczno-historyczne pt. „Byliśmy, Jesteśmy, Będziemy”. Spektakl przeprowadził zgromadzonych przez wybrane wydarzenia historyczne, począwszy od Chrztu Polski, aż po czasy współczesne. Przedstawione zostały ważne karty historii, ze szczególnym zarysem II wojny światowej, symboliki nazistowskich Niemiec i sowieckiej Rosji. W spektaklu wykorzystane zostały wielkoformatowe rekwizyty i elementy kostiumów z danej epoki. Reżyserem i koordynatorem spektaklu był insp. Grzegorz Jach –założyciel programu PaT. Widowisko wywarło ogromne wrażenie na licznie zgromadzonej publiczności, która owacjami na stojąco nagrodziła młodych aktorów oraz reżysera. Delegacje kombatantów, władze Długosiodła, Ostrowi Mazowieckiej, Wąsewa, Wyszkowa oraz młodzież szkolna i harcerze złożyli kwiaty i zapalili znicze pod zbiorowa mogiłą żołnierzy AK. Na zakończenie uczestnicy zostali zaproszeni na żołnierski poczęstunek.

Tegoroczne obchody zostały zorganizowane przez Wójta i Radę Gminy Długosiodło, Proboszcza Parafii pw. św. Rocha w Długosiodle oraz Gimnazjum Publiczne im. Armii Krajowej w Długosiodle. Partnerami uroczystości byli: Burmistrz Miasta Ostrów Mazowiecka, Starosta Powiatu Ostrowskiego, Starosta Powiatu Wyszkowskiego, Wójt Gminy Ostrów Mazowiecka, Wójt Gminy Wąsewo, Związek Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych w Długosiodle.