-A +A
04.09.2017
73. rocznica Akcji „Burza” i bitwy pod Pecynką

2 września br., burmistrz Jerzy Bauer uczestniczył w obchodach 73. rocznicy „Akcji Burza” i bitwy partyzanckiej pod Pecynką. Po raz kolejny uczczono pamięć polskich bohaterów, którzy w 1944 r. stoczyli ciężkie walki z hitlerowskim najeźdźcą. Honorowy Patronat nad uroczystością objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Uroczystość rozpoczęła się w Pecynce Mszą Świętą polową w intencji poległych partyzantów oraz za zdrowie tych żyjących, z udziałem zespołu „Largo i Przyjaciele”. Wojskową asystę honorową wystawił 22. Wojskowy Ośrodek Kartograficzny z Komorowa, którego żołnierze wraz z harcerzami z 29. DH „Pogodni” pełnili także posterunek honorowy przy pomniku. Po mszy odczytany został rys historyczny Akcji Burza w obwodzie AK Ostrów Mazowiecka oraz bitwy pod Pecynką. Przedstawiciele ŚZŻAK Zarządu Okręgu Warszawa-Wschód, wręczyli dyplomy i odznaczenia za zasługi  na rzecz Koła Krajowego "Opocznik" ŚZŻAK. Na cześć Bohaterów odśpiewano hymn narodowy, odczytano Apel Poległych oraz oddano salwę honorową. W swoim krótkim wystąpieniu wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Magdalena Gawin powiedziała, że to zaszczyt i honor móc być razem z kombatantami i ich rodzinami przy mogile symbolizującej tragiczną śmierć żołnierzy walczących w obronie naszej Ojczyzny. Podkreśliła, jak ważne jest pielęgnowanie naszej historii. Mówiąc to do wszystkich zebranych, zachęcała młodzież do aktywnego uczestnictwa w podobnych uroczystościach.

Po oficjalnych wystąpieniach obecne delegacje złożyły kwiaty u podnóża pomnika. W uroczystościach wzięli udział: wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego dr hab. prof. IH PAN Magdalena Gawin, kombatanci zrzeszeni w Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, przedstawiciele władz samorządowych z Ostrowi Mazowieckiej, Wąsewa, Długosiodła, przedstawiciele Muzeum-Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej, druhowie z OSP Wąsewo i Długosiodło, leśnicy, harcerze, młodzież szkolna, przedstawiciele związków i organizacji społecznych, okoliczni mieszkańcy z całymi rodzinami, a także wojsko z 22. Ośrodka Kartograficznego w Komorowie. Poza główną uroczystością w Pecynce obchody odbyły się także w Ostrowi Mazowieckiej, Długosiodle i Lipniaku-Majoracie, gdzie złożono kwiaty w miejscach pamięci. W Lipniaku-Majoracie znajduje się tablica upamiętniająca ofiary zbrodni niemieckiej, na której widnieje napis „W hołdzie zamordowanym 2 IX 1944 r. 400 mieszkańcom okolic, ofiarom hitlerowskiego barbarzyństwa”.
Głównym organizatorem obchodów był Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło Krajowe „Opocznik”. (Małgorzata Dąbkowska)


Najbliższe wydarzenia

19
Czerwca
od 19.06 do 28.06
20
Czerwca
godz. 09:00
20
Czerwca
godz. 16:30