-A +A
13.12.2019
Audycje muzyczne w świątecznym nastroju

Uczniowie ostrowskich szkół podstawowych wraz z sześciolatkami z miejskich przedszkoli wzięli udział w przedświątecznych audycjach muzycznych, prowadzonych przez artystów Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży.

Kolęda „Wśród nocnej ciszy” rozbrzmiewała na początku każdego spotkania, wspólnie śpiewana przez zebranych w Starej Elektrowni. Jest to kolęda zwykle rozpoczynająca pasterkę w noc wigilijną. Głównym instrumentem grudniowej audycji była gitara, która należy do instrumentów strunowych szarpanych. Uczestnicy mieli okazję posłuchać dźwięków płynących z gitary akustycznej oraz orkiestrowej (jazzowej).  Dzieci dowiedziały się również, że fortepian, będący stałym instrumentem podczas audycji, należy do instrumentów strunowych młoteczkowych. Oprócz kolęd i pastorałek artyści wykonali znany utwór A. Vivaldiego „Zima” z cyklu koncertów skrzypcowych „Cztery pory roku”.

Były to już ostatnie audycje muzyczne w tym roku kalendarzowym. Podczas każdego spotkania artyści prezentowali inny instrument i z jego wykorzystaniem przedstawiali wysokiej jakości repertuar. W tym roku dzieci bliżej poznały budowę i brzmienie waltorni, trąbki piccolo, trąbki flugelhorn, skrzypiec, wiolonczeli, akordeonu, saksofonu, fletu poprzecznego oraz gitary. Poza walorami muzycznymi, dzieciom przybliżona została historia powstania znakomitych kompozycji muzycznych oraz ciekawostki z życia słynnych kompozytorów. Audycje muzyczne zrealizowane zostały w ramach miejskiego Programu Edukacji Muzycznej. Celem projektu jest poznanie języka muzyki, pobudzenie wrażliwości muzycznej oraz zdobycie wiedzy z zakresu kultury muzycznej przez dzieci uczęszczające do przedszkoli i szkół podstawowych.

Wydział Oświaty, Kultury i Integracji Społecznej