-A +A
26.04.2017
Budżet Obywatelski: Jak złożyć projekt?

19 kwietnia w Centrum Dialogu Społecznego odbyło się pierwsze spotkanie informacyjno-edukacyjne nt. II edycji Budżetu Obywatelskiego. Zostały omówione najważniejsze zagadnienia dotyczące składania wniosków, jak również zasad głosowania i liczenia głosów.

Na świecie budżet obywatelski ma swoją 30- letnią historię, pierwszy raz zaistniał w brazylijskim mieście Porto Alegre w 1989 r. W Polsce pierwszy raz został wprowadzony w 2011 r. w Sopocie.

Budżet Obywatelski Miasta Ostrów Mazowiecka jest skierowany do każdego Mieszkańca, który ukończył 16 lat i który posiada adres możliwy do zweryfikowania na podstawie rejestrów ewidencji ludności.

Każda czynność związana z Budżetem Obywatelskim, która będzie dotyczyła osoby niepełnoletniej będzie wymagała zgody rodzica.

Propozycje projektów będzie można składać w terminie od 1 do 30 czerwca, na formularzu zamieszczonym na platformie www.budzetobywatelski.ostrowmaz.pl lub w punkcie obsługi  znajdującym się w Urzędzie Miasta w godzinach urzędowania. Należy pamiętać o konieczności zebrania co najmniej 15 podpisów poparcia.

Projekt musi spełniać kryteria:

 • ogólnodostępności dla mieszkańców miasta,
 • zgodności z przyjętą strategią i programami miasta,
 • może być realizowany na terenach stanowiących własność miasta

Zgłoszony projekt musi mieścić się w kompetencjach gminy, musi być możliwy do zrealizowania w ciągu jednego roku budżetowego, nie może generować niewspółmiernie wysokich kosztów w następnych latach.

Z projektów zostały wyłączone drogi, ulice, chodniki i ścieżki rowerowe.

Podczas składania wniosków będzie możliwość skorzystania z zamieszczonego na stronie cennika, jak również mapy terenów miejskich.

Głosowanie za pośrednictwem platformy będzie trwało od 11 do 17 września.

Osobom, które nie mają dostępu do Internetu umożliwimy oddanie głosu w dniach od 11 do 16 września w jednym z punktów na terenie miasta, znajdującym się w:

 • Urzędzie Miasta ul. 3 Maja 66
 • Centrum Dialogu Społecznego, ul. Partyzantów 7a
 • Miejskiej Bibliotece Publicznej, ul. 11 Listopada 8
 • Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji, ul. Trębickiego 10
 • Miejskim Domu Kultury, ul. 3 Maja 50
 • Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, ul. Warchalskiego 3

Zasady głosowania:

 • głosowanie będzie jawne,
 • zagłosować będzie mógł Mieszkaniec, który ukończył 16 rok życia i który posiada adres zamieszkania możliwy do zweryfikowania na podstawie rejestrów ewidencji ludności,
 • będzie można oddać tylko jeden głos na jeden projekt (w razie wyboru więcej niż jednego projektu lub wielokrotnego głosowania głos będzie nieważny).

Ogłoszenie wyników nastąpi 6 października.

Projekty, które zostaną wybrane przez Mieszkańców będą realizowane przez Miasto zgodnie z zasadami celowości i oszczędności.

Śledź na facebooku - Budżet Obywatelski Ostrów Mazowiecka

Najbliższe wydarzenia

14
Sierpnia
godz. 09:00
24
Sierpnia
godz. 09:00
01
Września
od 01.09 do 30.11
12
Września
Całodzienne
14
Września
godz. 09:00
28
Września
godz. 09:00
12
Października
godz. 09:00
26
Października
godz. 10:00
09
Listopada
godz. 10:00