-A +A
16.10.2015
Budowa pomnika upamiętniającego Żołnierzy Wyklętych

Trwają właśnie prace nad montażem płyt z nazwiskami i instalacją poszczególnych części pomnika.

Prace budowlane i rewitalizacyjne u zbiegu ul. 3 Maja i S. Dubois systematycznie posuwają się do przodu. Poniżej prezentujemy zdjęcia z aktualnym stanem budowy.

Odsłonięcie pomnika nastąpi 7 listopada. Uroczystość odbędzie się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Pomnik w całości zostanie sfinansowany przez Fundację „Pamiętamy”, po stronie Miasta pozostaje przygotowanie terenu, który wykonuje rodzimy Zakład Gospodarki Komunalnej wraz z podwykonawcami. Swój udział finansowy w tym przedsięwzięciu miała firma KEFAL z Ostrowi Mazowieckiej.

Pomnik zostanie wykonany w brązie (orzeł, czapka i szarfa z napisem „Nie dajmy zginąć poległym” Zbigniew Herbert), granicie oraz kamieniu. Autorem pomnika jest artysta rzeźbiarz Marek Bartosz Szczepanik, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, mający w swoim artystycznym dorobku szereg pomników o tematyce historycznej.

Pomnik ma upamiętnić ponad 200 ofiar NKWD i reżimu komunistycznego z terenu Ziemi Ostrowskiej. Wszystkie nazwiska i pseudonimy zostaną wyryte na specjalnych tablicach. Lista osób, ofiar walczących o wolną Polskę w latach 1945-1953, została opracowana przez dr. Kazimierza Krajewskiego - Kierownika Referatu Badań Naukowych Biura Edukacji Publicznej w warszawskim Oddziale Instytutu Pamięci Narodowej i zyskała akceptację Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Na pomniku wyryty zostanie pamiątkowy napis:

 

PAMIĘCI ŻOŁNIERZY

ARMII KRAJOWEJ

ZRZESZENIA „WOLNOŚĆ I NIEZAWISŁOŚĆ”

NARODOWYCH SIŁ ZBROJNYCH

NARODOWEGO ZJEDNOCZENIA WOJSKOWEGO

ORAZ

CYWILNYCH MIESZKAŃCÓW

ZIEMI OSTROWSKIEJ

POLEGŁYCH I POMORDOWANYCH

W WALCE Z KOMUNISTYCZNYM ZNIEWOLENIEM

W LATACH 1944-1953

ODDALI ŻYCIE

ZA NIEPODLEGŁOŚĆ POLSKI

WIARĘ PRZODKÓW I WOLNOŚĆ CZŁOWIEKA

DOBRZE ZASŁUŻYLI SIĘ OJCZYŹNIE


Najbliższe wydarzenia

13
Lipca
godz. 09:00
27
Lipca
godz. 09:00
10
Sierpnia
godz. 09:00
24
Sierpnia
godz. 09:00
12
Września
Całodzienne
14
Września
godz. 09:00
28
Września
godz. 09:00
12
Października
godz. 09:00
26
Października
godz. 10:00