-A +A
10.12.2014
Burmistrz Miasta włączył się w kampanię „Białej Wstążki”

W dniu dzisiejszym Ratusz odwiedzili przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Ostrowi Mazowieckiej - Edyta Kurowska i sierż. Łukasz Kuliś z Zespołu ds. Nieletnich
i Patologii. Pani Edyta przypięła burmistrzowi Jerzemu Bauerowi białą wstążkę, która symbolizuje zobowiązanie do przerwania milczenia w kwestiach przemocy wobec kobiet
i powstrzymania się od wszelkich form jej stosowania.

W czasie Kampanii organizatorzy zachęcają mężczyzn, by zechcieli przyjąć i nosić białą wstążkę manifestując w ten sposób sprzeciw wobec przemocy. Zwracają się też z prośbą do wszystkich znaczących osób, aby zechciały swoim autorytetem wesprzeć akcję. Kampania ta jest częścią obchodów 16 Dni Przeciwdziałania Przemocy wobec Kobiet. Każdy może przyłączyć się do akcji. Wystarczy w widocznym miejscu umieścić białą wstążkę przypiętą do ubrania i promować ideę i hasło „Mężczyzna chroni i wspiera. Nie krzywdzi”.

Światowa akcja pod oryginalnym tytułem „16 Dni Akcji Przeciwko Przemocy ze względu na Płeć”, jest koordynowana przez Centrum na rzecz Globalnego Przywództwa Kobiet (ang. Center for Women's Global Leadership), działające przy Rutgers - Uniwersytecie Stanu New Jersey. Ma ona na celu eliminowanie wszelkich form przemocy ze względu na płeć poprzez budowanie świadomości o tym, że stanowi ona pogwałcenie praw człowieka; wzmacnianie lokalnych systemów przeciwdziałających przemocy wobec kobiet; budowanie powiązań pomiędzy lokalnymi i międzynarodowymi inicjatywami na rzecz powstrzymania przemocy wobec kobiet; wzmacnianie solidarności kobiet na całym świecie przeciwko tej formie przemocy, a także tworzenie narzędzi nacisku na rządy, w celu wyegzekwowania wywiązania się władz ze złożonych deklaracji w zakresie powstrzymania przemocy wobec kobiet.

Co robić aby powstrzymać przemoc? Podajemy porady dla prawdziwego mężczyzny:

1. Rozmawiaj z mężczyznami na temat przemocy wobec kobiet. Porusz ten temat w pracy, w kręgu znajomych, w rodzinie, w kościele. Bądź wzorem nie tylko dla swoich dzieci, ale również dla tych, którym brakuje w życiu pozytywnego męskiego wzorca. Daj przykład innym mężczyznom, powiedz im, że nie akceptujesz żadnej formy przemocy wobec kobiet. Twój głos może mieć duży wpływ na zmianę norm społecznych i stereotypów dotyczących przemocy wobec kobiet oraz roli kobiety i mężczyzny w rodzinie i życiu społecznym.

2. Zareaguj, gdy inny mężczyzna poniża kobietę, lub stosuje wobec niej przemoc. Nie czekaj na innych - Ty też możesz pomóc. Nie zawsze łatwo jest interweniować, ale być może tak wielu mężczyzn znęca się nad kobietami ponieważ my – świadkowie – nie reagujemy.

3. Nie śmiej się z seksistowskich dowcipów, które są obraźliwe i poniżające. Przeciwstawianie się, szczególnie w męskim gronie, tego typu uwagom może nie być łatwe, ale jest duża szansa, że znajdziesz sojuszników lub chociaż wzbudzisz refleksję.

4. Zaoferuj pomoc krzywdzonej kobiecie. Zachęć ją, by skontaktowała się z instytucjami i/lub organizacjami, które mogą jej pomóc. Czasami samo zaoferowanie pomocy i jasne zakomunikowanie sprawcy, że to co robi jest społecznie nieakceptowane a poza tym jest przestępstwem, może okazać się pomocne. Izolacja ofiary i poczucie bezkarności u sprawcy podsycają przemoc.

5. Nigdy nie usprawiedliwiaj sprawcy przemocy. Pamiętaj, że nikt nie ma prawa traktować drugiej osoby w taki sposób.

6. Wspieraj organizacje pomagające krzywdzonym kobietom. Wiele z nich boryka się z brakiem funduszy na swą działalność.

7. Nie toleruj przemocy w swoim otoczeniu. 

dzień białej wstążki

dzień białej wstążki

dzień białej wstążki

 

Najbliższe wydarzenia

26
Września
od 26.09 do 27.09
26
Września
godz. 14:00
27
Września
godz. 12:00
28
Września
godz. 09:00
12
Października
godz. 09:00
26
Października
godz. 10:00
09
Listopada
godz. 10:00
23
Listopada
godz. 10:00
14
Grudnia
godz. 10:00

Mapa Miasta