-A +A
26.08.2019
Dożynki Powiatowe po raz pierwszy w Ostrowi

Dożynki Powiatowe każdego roku odbywają się w innym miejscu na terenie powiatu ostrowskiego. W tym roku przyszła kolej na miasto Ostrów Mazowiecka. Choć rolnictwo nie odgrywa w Ostrowi pierwszoplanowej roli, to jednak miasto zajmuje w powiecie miejsce szczególne.

Ostrów jest ważnym ośrodkiem życia gospodarczego oraz kulturalno-społecznego dla całego powiatu. Mimo, że miasto ze względu na swój charakter nie jest gminą rolniczą, to jednak są mieszkańcy, którzy zajmują się rolnictwem lub posiadają grunty rolne. Są to niewielkie gospodarstwa rolne 1-2 hektarowe ukierunkowane głównie na produkcję zbóż. Do budżetu miasta co roku trafiają wpływy z tytułu podatku rolnego z gospodarstw rolnych. Ostrów Mazowiecka dla rolników z całego powiatu i regionu to miejsce, gdzie mogą oferować swoje produkty podczas cotygodniowego targu. W każdy poniedziałek targowisko miejskie służy rolnikom oferującym produkty pochodzące z gospodarstw do handlu, a mieszkańcy zarówno miasta, jak i sąsiednich gmin chętnie je kupują. W Ostrowi Mazowieckiej mają swoje siedziby urzędy i instytucje, które działają na rzecz rolników, jak np. Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa czy Rada Powiatowa Mazowieckiej Izby Rolniczej. Dla mieszkańców okolicznych gmin Ostrów Mazowiecka jest miejscem nauki, pracy i rozrywki. W mieście zlokalizowane są szkoły średnie, filie wyższych uczelni, obiekty kultury i sportu, punkty usługowe i handlowe oraz placówki opieki medycznej.

Uroczystości dożynkowe rozpoczęła msza święta w kościele pw. Chrystusa Dobrego Pasterza z udziałem delegacji wieńcowych. Po mszy barwny korowód wyruszył na plac przed Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji, gdzie odbyły się oficjalne uroczystości, w tym obrzęd dzielenia się chlebem. Tradycyjnie miasto przygotowało też wieniec dożynkowy, który eksponowała delegacja składająca się z miejskich radnych.

Na przybyłych na uroczystości czekało wiele atrakcji, takich jak: występy zespołów ludowych, koncert młodych talentów z powiatu ostrowskiego oraz zespołu ABBA Family. Na zakończenie wieczoru wystąpił zespół De MONO, który zagrał swoje największe przeboje takie jak „Statki na niebie”, „Moje miasto nocą”, Zostańmy sami” czy „Znów jesteś ze mną”. Dożynkom towarzyszyły kiermasze, stoiska promocyjne i gastronomiczne, „wesołe miasteczko”, a także pokaz akrobacji lotniczej Targor Flight Club. Wśród stoisk były też te przygotowane przez miasto Ostrów Mazowiecka oraz miejskie jednostki, które informowały o swojej ofercie.

Organizatorem Dożynek był Powiat Ostrowski, a Miasto Ostrów Mazowiecka partnerem wydarzenia. | AK

fot. Starostwo Powiatowe w Ostrowi Mazowieckiej

Najbliższe wydarzenia

14
Sierpnia
godz. 09:00
18
Sierpnia
godz. 13:00
22
Sierpnia
godz. 08:30
24
Sierpnia
godz. 09:00
01
Września
od 01.09 do 30.11
12
Września
Całodzienne
14
Września
godz. 09:00