-A +A
19.08.2019
Harcerze z 29. DH „Pogodni” zapalili „Płomień Braterstwa”

W przeddzień rocznicy Bitwy Warszawskiej, 14 sierpnia o godzinie 18:00, jednocześnie w 37 miejscach w całym kraju Polacy i Ukraińcy wspólnie zapalili znicze na grobach ukraińskich żołnierzy, którzy prawie sto lat temu ramię w ramię z Polakami walczyli przeciwko bolszewikom. Kiedy w sierpniu 1920 roku pod Warszawą, Zamościem i Lwowem ważyły się losy Polski i całej Europy, Ukraina była jedynym państwem, które postawiło całe swoje wojsko do wspólnej walki przeciw Armii Czerwonej.

Celem akcji „Płomień Braterstwa” było upamiętnienie sojuszników Polski w tamtej wojnie oraz uświadomienie Polakom i Ukraińcom, że były w naszej historii epizody, które mogą nas łączyć i inspirować do współpracy oraz do wzajemnego szacunku.

Ponad miesiąc temu harcerze z 29. DH „Pogodni” otrzymali zadanie odszukania mogiły ukraińskiego żołnierza Todora Cholawki. Udało się to zrobić. Przy okazji dotarliśmy w miejsce mało znane dla mieszkańców Ostrowi tzn. na cmentarz na Cerkiewce.

Uroczystość patriotyczna 14 sierpnia o godz. 18:00 zgromadziła małą ilość mieszkańców naszego miasta i okolic. Zapaliliśmy Płomień Braterstwa na mogile Teodora Cholawki, a po chwili zadumy ruszyliśmy na spacer po lesie w poszukiwaniu resztek pomników rosyjskich i niemieckich. Z minuty na minutę rosło nasze zdziwienie i pytanie o powód zniszczenia tego miejsca. Przewodnikami po cmentarzu byli: podleśniczy Mariusz Orzoł i Andrzej Mierzwiński, których wiedza na temat tego miejsca jest ogromna. Dziękujemy obu Panom za potężną dawkę informacji oraz zmobilizowanie do dalszego działania i poznawania historii lokalnej. Dla Cerkiewki jest nadzieja. Gospodarz terenu Nadleśnictwo Ostrów Mazowiecka prowadzi działania w celu lepszego zabezpieczenia pozostałości cmentarza.

Akcja „Płomień Braterstwa” będzie organizowana również za rok i już dziś zapraszamy do udziału w wydarzeniu członków lokalnych społeczności, szkoły, władze samorządowe, wszystkich, którzy patrzą w przyszłość i chcą w imię braterstwa łączyć ludzi.

Autor: phm Grażyna Duda, drużynowa 29. DH „Pogodni”