-A +A
25.03.2019
II Noc Sów w Ostrowi Mazowieckiej

Ostrowskie Stowarzyszenie „Ludzie z Pasją” po raz drugi zorganizowało Noc Sów w Ostrowi Mazowieckiej. Noc Sów to ogólnopolska akcja edukacyjna koordynowana przez stowarzyszenie Ptaki Polskie, która ma na celu popularyzację wiedzy na temat gatunków sów żyjących w Polsce, ich biologii, roli w przyrodzie i kulturze.

Tym razem spotkanie z sowami odbyło się w ostrowskich Jatkach. Łącznie gościliśmy około 50 uczestników. Podobnie jak w roku ubiegłym imprezę poprowadził Paweł Cieśluk, który w części pierwszej spotkania przedstawił prezentację multimedialną na temat biologii i występowania sów w Polsce, połączoną z odtwarzaniem głosów tych ptaków. Po wykładzie przyszedł czas na sprawdzenie wiedzy w "sowim quizie" z nagrodami. Następnie zaprezentowano film Artura Tabora "Sowy Polski".

Uczestnicy mieli okazję zasmakować "sowiego jadła", czyli kanapek i ciastek w kształcie sów, napić się ciepłej herbaty/kawy, a ponadto obejrzeć wystawę "Osowiałe przedmioty codziennego użytku", przygotowaną przez Hannę Chromińską. Wszyscy uczestnicy otrzymali również "sowie" odblaski.

Część druga spotkania - terenowa, polegała na nocnym spacerze w poszukiwaniu sów. Aby "upolować" sowę, przewodnik wyposażony w specjalny głośnik odtwarzał ich głosy. Podobnie jak w roku ubiegłym wabienie sów odbyło się w trzech wcześniej wytypowanych miejscach. Pierwsze z nich znajdowało się przy kościele p.w. Wniebowzięcia NMP, gdzie wabiono płomykówkę. Drugie niedaleko bursy szkolnej - tu poszukiwana była gniazdująca w latach ubiegłych pójdźka. Trzecie miejsce znajdowało się na obrzeżach miasta i sąsiadowało z krajobrazem rolniczym, gdzie liczono na odzywające się uszatki.

Pomimo, iż żadnej z sów nie udało się wywabić, to i tak wszyscy uczestnicy byli bardzo zadowoleni z budzącej lekki dreszczyk emocji, pachnącej wiosną nocnej wyprawy. Całość poszukiwań zakończono wspólnym ogniskiem połączonym z pieczeniem kiełbasek w przepięknym entourage`u rozgwieżdżonego nieba i jasno świecącego księżyca. Należy jednak dodać, że na sam koniec imprezy spotkała nas miła niespodzianka, gdy już większość uczestników poszła do domów, nagle gdzieś w oddali odezwała się... uszatka. Na kolejną Noc Sów zapraszamy za rok.

II Noc Sów w Ostrowi Mazowieckiej odbyła się 22 marca. Współorganizatorami akcji było Miasto Ostrów Mazowiecka oraz Miejski Dom Kultury w Ostrowi Mazowieckiej.

Tekst: Paweł Cieśluk

Zdjęcia: Agnieszka i Paweł Cieśluk

Najbliższe wydarzenia

26
Września
od 26.09 do 27.09
26
Września
godz. 14:00
27
Września
godz. 12:00
28
Września
godz. 09:00
12
Października
godz. 09:00
26
Października
godz. 10:00
09
Listopada
godz. 10:00
23
Listopada
godz. 10:00
14
Grudnia
godz. 10:00

Mapa Miasta