-A +A
13.06.2019
Legendarny mistrz karate w Ostrowi Mazowieckiej

W Polsce gościł z dwudniową wizytą legendarny karateka Peter Chong 9 Dan. 28 maja w ostrowskim dojo przeprowadził specjalny trening dla karateków z Ostrowskiego Klubu Karate Kyokushinkai oraz zaproszonych gości z kliku zaprzyjaźnionych klubów. Shihan Peter Chong przyjechał do Polski w towarzystwie swojego syna Jackie Chong – 6 Dan.

Shihan Peter Chong to wielka postać świata karate. W latach sześćdziesiątych XX wielu był uchi deshi legendarnego Sosai Masutatsu Oyamy, twórcy karate kyokushin. Shihan Chong przez kilka lat trenował w słynnym tokijskim dojo, które wyszkoliło wielu wspaniałych karateków. Uchi-deshi to elita wśród największych postaci karate kyokushin. Przez kolejne lata Shihan Chong rozwijał organizację Masutatsu Oyamy w Singapurze oraz w krajach Azjatyckich gdzie zdobył wielki szacunek za swoją doskonałą technikę, otwartość i umiejętności organizacyjne.  Był jednym z najważniejszych działaczy wielkiej organizacji IKO i w chwili śmierci Oyamy posiadał 7 Dan. Przez kolejne lata wspierał organizacje IKO pod przewodnictwem S.Matsui. Jednak różnice w poglądach na rozwój karate a w szczególności na obranie kierunku olimpijskiego i porzucenie drogi wyznaczonej przez założyciela kyokushin M.Oyamę, Shihan Peter Chong podjął decyzję o odejściu z organizacji IKO. Powrócił do karate kyokushin takiego, jak nauczał Oyama. Peter Chong przez lata pracował w singapurskiej policji, gdzie był specjalistą od technik samoobrony i obezwładniania. Został odznaczony wysokimi państwowymi odznaczeniami.

Obecnie Kancho Peter Chong jest posiadaczem wysokiego stopnia 9 Dan. Wraz z wieloma innym znanymi sensei tworzy organizację International Karate Alliance Kyokushin Ryu, która w niecałe pół roku otworzyła ponad 200 oddziałów w 50 krajach na wszystkich kontynentach. W Polsce do tej organizacji należą obecnie dwa kluby z Warszawy i Ostrowi Mazowieckiej. Organizacja IKA pozwala na bardzo szerokie kontakty sportowe z innymi organizacjami kyokushin, umożliwia starty w zawodach opartych na tradycyjnych, pełno kontaktowych przepisach karate kyokushin.  Organizacja IKA umożliwia również promocję zawodników kyokushin w MMA, gdzie walczą, jako przedstawiciele karate kyokushin i nie muszą rezygnować ze swojej przynależności stylowej.

Podczas spotkania w dojo w Ostrowi Mazowieckiej Kancho Peter Chong poprowadził trening w takim stylu, jak był uczony przez wielkiego Masutatsu Oyamę.  Dużo czasu poświęcił treningowi wzmacniania rąk na specjalnych przyrządach – makiwarach. Z kolei Shihan Jackie Chong zaprezentował zestaw ćwiczeń do kumite, w szczególności sposoby treningu poruszania się i pracy nóg.  Nie zabrakło również elementów samoobrony w powiązaniu z bunkai - interpretacją kata.

Trening zakończył się wielką sesją fotograficzną, a wielu obecnych miało możliwość zadać pytania legendarnemu karatece. W treningu wzięło udział blisko 100 zawodników, w tym wszystkie zaawansowane wyższe pasy z naszego klubu.

Kancho Peter Chong przyjechał do Polski na zaproszenie Shihan Jana Gruby oraz Sensei Radosława Grabowskiego i Tomasza Marcjaniaka.

Źródło: OKKK

Najbliższe wydarzenia

14
Sierpnia
godz. 09:00
18
Sierpnia
godz. 13:00
22
Sierpnia
godz. 08:30
24
Sierpnia
godz. 09:00
01
Września
od 01.09 do 30.11
12
Września
Całodzienne
14
Września
godz. 09:00