-A +A
22.06.2016
Młodzież na szlaku żołnierzy wyklętych

Po raz ósmy odbył się Rajd Szlakiem Żołnierzy Wyklętych, którego organizatorem było Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Warszawie. Od 15 do 19 czerwca młodzież przemierzała trasy związane z miejscami działalności powojennego podziemia niepodległościowego oraz terroru komunistycznego. W tym roku trasy rajdu przebiegały przez tereny powiatów: pułtuskiego, wyszkowskiego, węgrowskiego, ostrowskiego, łomżyńskiego, ostrołęckiego i zambrowskiego.
Wśród uczestników rajdu byli gimnazjaliści, licealiści i harcerze z Ostrołęki, Ostrowi Mazowieckiej, Maszewa (k. Płocka) i Pułtuska. Zostali oni podzieleni na patrole, których patronami byli: Stanisław Bęklewski „Bomba”, Edward Nowicki „Tyczka”, Dariusz Kieliszek „Ponury”, Zygmunt Dąbkowski „Krym”. Otrzymali też materiały edukacyjne związane z patronami poszczególnych patroli oraz zadania rajdowe. W trakcie rajdu młodzież brała udział w inscenizacjach historycznych z udziałem rekonstruktorów.

Wszystkie cztery grupy spotkały się w Ostrowi Mazowieckiej, gdzie odbyło się uroczyste zakończenie rajdu. Jego zwieńczeniem była rekonstrukcja historyczna „Rozbicie Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego przez żołnierzy powojennego podziemia niepodległościowego”, która odbyła się 19 czerwca przed ratuszem miejskim.

W okazji rajdu wydrukowana została okolicznościowa broszura dotycząca podziemnej walki AK-AKO-WiIN na Ziemi Ostrowskiej (1944-1947) oraz pocztówki z wizerunkami i biogramami patronów patroli. Uczestnicy marszu otrzymali specjalnie zaprojektowane koszulki oraz ryngrafy z wizerunkiem Matki Boskiej Ostrobramskiej.

Rajd odbył się przy współpracy z Prezydentem Ostrołęki, Burmistrzem Ostrowi Mazowieckiej, Samorządem Pułtuskim, Nadleśnictwem Ostrołęka, Nadleśnictwem Ostrów Mazowiecka i Pułtusk. (tekst: wydział Oświaty, red. wydział Promocji Miasta, fot. uczestnicy Rajdu)

Najbliższe wydarzenia

14
Sierpnia
godz. 09:00
18
Sierpnia
godz. 13:00
22
Sierpnia
godz. 08:30
24
Sierpnia
godz. 09:00
01
Września
od 01.09 do 30.11
12
Września
Całodzienne
14
Września
godz. 09:00