-A +A
24.09.2018
Młodzież zwiedzała wystawę „Kwatera Ł”

Uczniowie klas ósmych ostrowskich szkół podstawowych oraz oddziałów gimnazjalnych, w dniach 12 - 21 września, wzięli udział w niecodziennej lekcji historii. Beata Rydzewska wprowadziła młodzież w tematykę związaną z życiem i działalnością płk. Witolda Pileckiego oraz realiami komunistycznej Polski.

Uczniowie obejrzeli znajdującą się za ratuszem, złożoną z 14 paneli wystawę „Kwatera Ł – panteon narodowy pod cmentarnym murem”. Wystawa została przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej jako podsumowanie prac poszukiwawczych prowadzonych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Ekspozycja powstała we współpracy Biura Edukacji Narodowej z Biurem Poszukiwań i Identyfikacji. Przewodnim tematem wystawy jest Kwatera Ł, zwana potocznie „Łączką” – miejsce potajemnego pochówku osób z podziemia niepodległościowego, rozstrzelanych przez komunistyczne organa bezpieczeństwa. Na opowieść o historii tego miejsca składa się z jednej strony proces zacierania śladów po ofiarach terroru komunistycznego, z drugiej – prace poszukiwawcze zespołu IPN. Analizując poszczególne panele, uczniowie zapoznali się z całym udokumentowanym procesem przywracania pamięci, realizowanym przez zespół badawczy.

Oprócz wystawy,, Kwatera Ł - panteon narodowy pod cmentarnym murem” ostrowska młodzież obejrzała także, prezentowaną w ratuszu, wystawę plakatów o Witoldzie Pileckim. Składają się na nią prace nagrodzone w międzynarodowym konkursie „Rotmistrz Pilecki – Bohater Niezwyciężony. Konkurs ogłosiła krakowska Fundacja „Gdzie” z okazji 115 rocznicy jego urodzin. Prace nadesłali artyści z całego świata. Uczniowie mogli obejrzeć 19 najlepszych, nagrodzonych przez jury plakatów.

Zachęcamy wszystkich do zwiedzania wystaw i zatrzymania się na chwilę nad okrytą do niedawna tajemnicą częścią naszej historii.

 Autor: Renata Subda

Najbliższe wydarzenia

14
Sierpnia
godz. 09:00
24
Sierpnia
godz. 09:00
01
Września
od 01.09 do 30.11
12
Września
Całodzienne
14
Września
godz. 09:00
28
Września
godz. 09:00
12
Października
godz. 09:00
26
Października
godz. 10:00
09
Listopada
godz. 10:00