-A +A
12.11.2019
Miejskie obchody Narodowego Święta Niepodległości

Uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości w Ostrowi Mazowieckiej rozpoczęły się Mszą święta za Ojczyznę w kościele pw. Wniebowzięcia NMP. Po nabożeństwie delegacje władz samorządowych, organizacji kombatanckich, społecznych i młodzieżowych, instytucji i zakładów pracy oraz mieszkańcy miasta zebrali się na Placu Wolności. Wspólnie odśpiewali Hymn Państwowy, Miasto po raz drugi wzięło udział w akcji „Niepodległa do hymnu”.

Następnie głos zabrał burmistrz Jerzy Bauer. – Dzisiejszą uroczystością wchodzimy w kolejny, drugi wiek odzyskania niepodległości przez Polskę. Przenosimy się po tych stu latach do rzeczywistości, którą Opatrzność nam dała i którą musimy zagospodarować – powiedział burmistrz. Dodał również, że tak jak Ojcowie Niepodległości po roku 1918 zajęli się odbudową państwa Polskiego, tak i my teraz powinniśmy zająć się rozlicznymi zadaniami, które przyczyniają się do rozwoju naszego kraju. Burmistrz podkreślił, że to, iż 11 listopada każdego roku spotykamy się na Placu Wolności, aby celebrować Święto Narodowe, ma ogromny wpływ na tworzenie wspólnoty. Tym samym dajemy wyraz naszej odpowiedzialności za Ojczyznę oraz szacunku dla tych, którzy walczyli o wolność Polski. Zwracając się do mieszkańców burmistrz powiedział – Zapewne czeka nas jeszcze wiele wyzwań, ale przy świętowaniu należy skupić się na rzeczach pozytywnych, na tym, co do tej pory wspólnie udało nam się osiągnąć. Śmiało możemy powiedzieć, że Ostrów Mazowiecka się rozwija, Ziemia Ostrowska się rozwija i Polska się rozwija.

W dalszej części uroczystości zebrani pod Dębem Wolności wysłuchali części artystycznej. Patriotyczne pieśni i wiersze zaprezentowali uczniowie ostrowskich szkół podstawowych. Orkiestra Młodych działająca przy Miejskim Domu Kultury wykonała „Rotę”. Odczytany został także Apel Pamięci, po którym żołnierze z Pododdziału Honorowego Wojska Polskiego wykonali salwę honorową. Delegacje złożyły kwiaty pod pamiątkowym obeliskiem. Na zakończenie odegrano Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego.

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości asystę honorową wystawił 22. Wojskowy Ośrodek Kartograficzny oraz 52. Batalion Lekkiej Piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej z Komorowa. W uroczystościach wzięli udział również harcerze z 29. Drużyny Harcerskiej „Pogodni”, 40. Ostrowskiej Wielopoziomowej DH „Horyzont” z SP Nr 4 oraz zuchy z 1. PGZ „Przyjaciele ze stumilowego lasu”.

Uroczystościom obchodów Święta Narodowego 11 Listopada towarzyszyło w Ostrowi Mazowieckiej wiele wydarzeń organizowanych przez miejskie jednostki organizacyjne m. in. Tydzień dla Polski, wystawa „Powstała by żyć”, Bieg Wolności i Solidarności. Wieczorem aktorzy z Teatru Scena Kotłownia wystawili spektakl poetycki pt. „Pamięci Józefa Piłsudskiego”.