-A +A
13.11.2017
Miejskie uroczystości Narodowego Święta Niepodległości

Mszą Św. za Ojczyznę celebrowaną przez dr. Jana Okułę proboszcza parafii pw. Wniebowzięcia NMP, rozpoczęła się uroczystość 99. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

W nabożeństwie uczestniczyli: władze powiatu i miasta, radny sejmiku województwa mazowieckiego, przedstawiciele wojska, policji, straży pożarnej, dyrektorzy instytucji z terenu miasta, przedstawiciele organizacji pozarządowych i firm, dyrektorzy i prezesi miejskich jednostek organizacyjnych, harcerze, poczty sztandarowe a także liczni mieszkańcy miasta. Po mszy uczestnicy uroczystości zgromadzili się na placu pod Dębem Wolności, by oddać hołd bohaterom.

Uroczystość na Placu Wolności rozpoczęła się odegraniem hymnu państwowego, po którym głos zabrał burmistrz Jerzy Bauer. W swoim wystąpieniu  nawiązał do idei Narodowego Święta Niepodległości oraz podkreślił wagę wolności i pokoju – Data 11 listopada łączy pokoleniowe procesy historyczne, czasem pełne dramaturgii wydarzenia oraz codzienną  i często niezauważalną pracę, której nie doceniamy (…). Dzisiaj możemy cieszyć się pokojem w całej Europie, ale widzimy jak na naszych oczach rozgrywają się procesy,  których efekty nie zawsze możemy przewidzieć. Rozpoczynają się zmiany, których częścią jest nasze państwo i każdy z nas. Dobrze wiemy, że początek XX wieku nie gwarantował spokoju (…). Ku dobremu wszystko może bardziej zmierzać, kiedy jest silne, bezpieczne, trwałe i sprawiedliwe państwo, którego częścią są samorządy lokalne- mówił do zebranych.  Burmistrz wskazał na obecny samorząd, którego zadaniem jest budowanie miasta zgodnie z potrzebami mieszkańców. - Zdecydowaliśmy się na duże inwestycje z udziałem środków unijnych przeznaczonych na przywrócenie do życia zabytkowych budynków z początku XX wieku - Jatek i Starej Elektrowni, które służyć będą kulturze. Tych  przedsięwzięć realizowanych przez samorząd we współpracy z Radą Miasta jest dużo więcej (…). Realizujemy je, gdyż chcemy aby Ostrów Mazowiecka była miastem dobrym na dziś i jeszcze lepszym na przyszłość- zakończył wystąpienie Burmistrz.

W dalszej części uroczystości odczytany został Niepodległościowy Apel Pamięci, po którym żołnierze z Pododdziału Honorowego Wojska Polskiego oddali salwę honorową.

- Bohaterowie walk o niepodległość Rzeczypospolitej! Mieszkańcy Ziemi Ostrowskiej! Żołnierze Wojska Polskiego! Rodacy! Stajemy dziś do apelu pamięci w Garnizonie Ostrów Mazowiecka, aby uczcić wszystkich, którzy walczyli o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. 11 listopada 1918 roku odrodziła się wolna Polska. Dzisiaj My - spadkobiercy polskiej tradycji niepodległościowej, sięgamy do skarbnicy dokonań naszych walecznych przodków (…). - odczytał mjr Andrzej Komorowski.

Święto Niepodległości odbyło się z udziałem asysty honorowej 22. Wojskowego Ośrodka Kartograficznego w Komorowie oraz warty honorowej 29. Drużyny Harcerskiej „Pogodni”.

Uroczystość uświetnił występ grupy mieszkańców miasta, którzy zaśpiewali piosenkę Jacka Wójcickiego „Miejcie Nadzieję”. Na zakończenie delegacje złożyły kwiaty dla upamiętnienia tych, którzy oddali życie walcząc o wolność naszej Ojczyzny.
Autor: Małgorzata DąbkowskaNajbliższe wydarzenia

14
Grudnia
godz. 17:00
16
Grudnia
godz. 16:00