-A +A
15.04.2015
Nabożeństwo za ofiary Zbrodni Katyńskiej

W tym roku mija 75. rocznica, kiedy to z rozkazu Stalina sowieckie NKWD wymordowało ponad 22 tysiące polskich oficerów i funkcjonariuszy Policji Państwowej. W katyńskich dołach śmierci spoczywa blisko 100 oficerów i policjantów związanych z Ziemią Ostrowską, między innymi z 18. Pułku Artylerii Lekkiej, Szkoły Podchorążych Piechoty, a także wychowanków ostrowskiego gimnazjum.

Z tej okazji, we wtorek, 14 kwietnia br. o godz. 18.00 w kościele pw. Wniebowzięcia NMP odprawione zostało nabożeństwo za ofiary Zbrodni Katyńskiej.

Mszę świętą w intencji pomordowanych w Katyniu, Miednoje i Charkowie sprawowali: ks. dziekan dr Jan Okuła, ks. płk Sławomir Niewęgłowski i ks. proboszcz Marek Gruda. Udział w niej wzięli mieszkańcy Ostrowi, burmistrz Jerzy Bauer, starosta ostrowski Zbigniew Kamiński, przedstawiciele policji, wojska, straży pożarnej, harcerze, uczniowie oraz rekonstruktorzy, oprawę zapewniły poczty sztandarowe.

Po Mszy świętej, na cmentarzu parafialnym, przy Mauzoleum „Córkom i Synom Ziemi Ostrowskiej zamordowanym w latach 1939-1956”, delegacje zapaliły znicze i złożyły symboliczne wiązanki kwiatów.

Uroczystość odbyła się dzięki zaangażowaniu członków Towarzystwa Miłośników Ziemi Ostrowskiej. Na zakończenie Andrzej Mierzwiński, główny pomysłodawca przedsięwzięcia powiedział - Ostrów była jednym z pierwszych miast w Polsce, którego mieszkańcy 25 lat temu zaczęli upamiętniać ofiary sowieckiego ludobójstwa. Chcemy uczcić Ich pamięć i teraz, w 75. rocznicę Ich męczeńskiej śmierci. Dodał - Nie możemy o Nich zapomnieć!

W ramach obchodów 75. rocznicy zbrodni Katyńskiej, w kruchcie kościoła pw. Wniebowzięcia NMP została otwarta wystawa fotograficzna A. Mierzwińskiego „Moje pielgrzymki na Golgotę Wschodu”.

Najbliższe wydarzenia

14
Sierpnia
godz. 09:00
18
Sierpnia
godz. 13:00
22
Sierpnia
godz. 08:30
24
Sierpnia
godz. 09:00
01
Września
od 01.09 do 30.11
12
Września
Całodzienne
14
Września
godz. 09:00