-A +A
11.09.2018
Narodowe Czytanie Przedwiośnia Stefana Żeromskiego

Kolejna odsłona Narodowego Czytania odbyła się w ogrodzie letnim Miejskiej Biblioteki Publicznej. Ostrowska książnica po raz siódmy włączyła się w akcję propagującą znajomość literatury narodowej, podczas której obszerne fragmenty dzieł odczytywane są publicznie. Czytanie zostało nazwane narodowym, aby podkreślić jego powszechny i egalitarny charakter.

W pięknej scenerii, przy słonecznej aurze fragmenty Przedwiośnia czytali włodarze miasta – Jerzy Bauer – burmistrz Miasta Ostrów Mazowiecka i Zbigniew Chrupek – zastępca burmistrza Miasta Ostrów Mazowiecka. Zaproszenie do czytania powieści Stefana Żeromskiego przyjęły również wszystkie ostrowskie szkoły podstawowe i średnie. W akcję włączyli się także studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku  – w szczególności Sekcja Literacka, podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy oraz niezawodni czytelnicy ostrowskiej Biblioteki  – Anna Kowalczyk i Ewelina Jastrząb, która wystąpiła w stylizacji nawiązującej do okresu XX – lecia międzywojennego. W Narodowym Czytaniu 2018 r. wzięli też udział laureaci konkursu Czytamy dla Niepodległej, który był zorganizowany w kwietniu, w ramach nowej akcji ostrowskiej książnicy Czytanie jest modne w Ostrowi Mazowieckiej.

Wszyscy czytający otrzymali w prezencie egzemplarze Przedwiośnia, opatrzone pamiątkowym stemplem, który Kancelaria Prezydenta przesłała z okazji tegorocznej odsłony Narodowego Czytania. Książki ufundował Tomasz Pudełko – właściciel hurtowni książek EDYP. Pieczęć przystawiano również na egzemplarzach powieści przyniesionych przez czytelników oraz na pamiątkowych fiszkach.  

Podczas imprezy zebrani oglądali wystawę prezentującą kadry z filmu Przedwiośnie w reżyserii Filipa Bajona. Mogli też zobaczyć rękopis powieści z 1924 r. wydrukowany dzięki bogactwu Polony – największej biblioteki cyfrowej w Polsce, której zbiory udostępnia MBP. Odbyły się również konkursy z nagrodami, a także zaprezentowano kilkanaście wydań Przedwiośnia.

Dziękujemy wszystkim za udział i oczekujemy na wybór lektury na 2019 rok, którą kolejny raz w głosowaniu internetowym wybiorą Polacy. Zapraszamy za rok. 

 

Źródło: Miejska Biblioteka Publiczna