-A +A
28.02.2020
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Dbajmy o historię i pamięć naszych Żołnierzy!

W Ostrowi Mazowieckiej oddano hołd żołnierzom wyklętym. Ustanowiony w 2001 roku Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych przypada 1 marca. Powiatowo – miejskie uroczystości w naszym mieście odbyły się 28 lutego.

Najpierw delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Rotmistrza Witolda Pileckiego przy ZS nr 1, a następnie uroczystości przeniosły się pod pomnik poświęcony pamięci Żołnierzy Wyklętych Ziemi Ostrowskiej.

- To niezwykle ważny dzień odwołujący się do tragicznej historii najnowszej państwa polskiego. W tym dniu przywołujemy pamięć o żołnierzach antykomunistycznego podziemia niepodległościowego. Byli oni niezłomnymi bohaterami naszej Ojczyzny, walczącymi o niepodległą i suwerenną Polskę. Byli oni też żołnierzami wyklętymi przez komunistyczną władzę, która zakłamywała ich historie. Dzisiaj w wolnej Polsce możemy oddać im hołd. Ich imiona i nazwiska widnieją na tablicy pomnika, przed którym się zgromadziliśmy – powiedział zastępca burmistrza Daniel Choinka podczas uroczystości.

Najlepszym przykładem pamięci o żołnierzach niezłomnych jest bliski naszemu miastu Rotmistrz Witold Pilecki. Oficer Armii Krajowej, pomysłodawca i organizator ruchu oporu w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau, uczestnik Powstania Warszawskiego. Człowiek, który poświęcił całe swoje życie walce z dwoma totalitaryzmami. Skazany i zamordowany 25 maja 1948 roku w mokotowskim więzieniu przy ul. Rakowieckiej. Do dzisiaj nie udało się odnaleźć miejsca jego pochówku. Jest postacią zwycięską. Po latach zapomnienia i milczenia, powrócił jako wzór bohaterstwa, szlachetności i odpowiedzialności za Ojczyznę. W Ostrowi Mazowieckiej powstało pierwsze i jedyne Muzeum - Dom Rodziny Pileckich, przywracające pamięć o naszym bohaterze narodowym i jego rodzinie.

- Wspólnie dbajmy o historię i pamięć naszych Żołnierzy! Nie pozwólmy, aby ich bohaterska śmierć poszła na marne. Jest to nasz obowiązek i powinność. Nasza obecność tutaj, edukacja historyczna w szkołach, działalność Muzeum są wyrazem szacunku dla naszych bohaterów narodowych i czytelnym przekazem dla przyszłych pokoleń – powiedział na zakończenie zastępca burmistrza.

Do heroicznej walki żołnierzy antykomunistycznego podziemia nawiązali w swoich wystąpieniach: dowódca Garnizonu Ostrów Mazowiecka płk Jan Gliński, Starosta Ostrowski Zbigniew Chrupek, proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia NMP ks. dr Jan Okuła.

W programie obchodów znalazł się Apel Pamięci i salwa honorowa. Uczestnicy obchodów złożyli kwiaty i zapalili znicze przy pomniku. Uroczystość zakończyła msza święta w kościele pw. Wniebowzięcia NMP. Asystę honorową skierował 22. Wojskowy Ośrodek Kartograficzny i 52 batalion lekkiej piechoty 5 MBOT.

W uroczystości udział wzięli mieszkańcy Ostrowi Mazowieckiej i powiatu ostrowskiego, duchowieństwo, samorządowcy, radni miejscy i powiatowi, przedstawiciele służb mundurowych, wojska, instytucji, szkół i organizacji pozarządowych, poczty sztandarowe i harcerze.

Z okazji obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zaplanowano szereg uroczystości w tym: wystawę stałą „Rotmistrz Witold Pilecki - Ochotnik do Auschwitz”, wykład dla młodzieży „Rotmistrz Witold Pilecki”, Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych, Ostrowski Turniej Strzelecki im. ppor. Aleksandra Kuleszy oraz manewry survivalowo - obronne „Pamięci Żołnierzy Wyklętych”.


Tekst: Anna Kacpura
Zdjęcia: Katarzyna Kłosińska