-A +A
10.11.2017
O bioróżnorodności dla przyszłości

3 listopada w Szkole Podstawowej Nr 1 odbyło się po raz drugi bardzo ciekawe spotkanie przedstawicieli Zarządu Głównego PZŁ z młodzieżą. W trakcie prelekcji Jarosław Czekaj i Daniel Półtorak - pracownicy Zarządu Głównego Polskiego Związku Łowieckiego,  Departamentu Organizacji i Szkoleń w bardzo interesujący sposób przybliżyli młodzieży rolę bioróżnorodności naszej rodzinnej flory i fauny, w kształtowaniu stabilnych ekosystemów lasów i pól uprawnych.

Wykład o biologii wielu gatunków ssaków i ptaków wzbogacony został prezentacją multimedialną, mogliśmy także posłuchać głosów niektórych zwierząt. Poznaliśmy wybrane elementy behawioru łosia, jelenia szlachetnego (europejskiego), jelenia sika (wschodniego), daniela, sarny, dzika, lisa, kuny leśnej, kuny domowej, muflona, zająca szaraka, dzikiego królika, kaczki krzyżówki, bażanta obrożnego i kuropatwy. Usłyszeliśmy kilka sygnałów myśliwskich w wykonaniu Daniela Półtoraka.

Konwencja spotkania to również dyskusja i mini konkursy. Osoby wyróżniające się wiedzą i refleksem otrzymały opaski odblaskowe, które z pewnością przydadzą się w trakcie jesiennych spacerów o zmroku. Pan Jarosław Czekaj omówił również zagrożenia ze strony zwierząt dziko żyjących: szkody w uprawach leśnych i rolnych, wypadki komunikacyjne, itp.

Patronem myśliwych jest św. Hubert. Żył on w VII wieku na terenie obecnej Francji. Był potomkiem królewskiego rodu i od najmłodszych lat pasjonował się polowaniem na niedźwiedzie. Legenda mówi, że był bardzo zapamiętały w tropieniu i zabijaniu zwierząt, do tego wiódł hulaszcze życie. Wszystko odmieniło się po tym jak podczas jednego z polowań ukazał mu się biały jeleń z promieniującym krzyżem w porożu. Przemówił on do Huberta i nakazał mu zmienić postępowanie. Odtąd Hubert porzucił swoje stare przyzwyczajenia, zaczął wieść życie pobożne, został biskupem i misjonarzem, do końca swoich dni nauczał szacunku dla zwierząt i przyrody. Za zasługi dla chrześcijaństwa ogłoszono go świętym. Został patronem myśliwych w Polsce i w całej Europie.

Tę informację można przeczytać w wydawnictwie Polskiego Związku Łowieckiego zatytułowanym „Łowiectwo - zeszyt edukacyjny dla gimnazjum”.

                                                      Ewa Grabowska i Ola Wójcik