-A +A
16.05.2019
O pielęgnowaniu dziedzictwa lokalnego podczas konferencji regionalistycznej

W Ostrowi Mazowieckiej odbyła się IV konferencja regionalistyczna PASJA. KULTURA. DZIEDZICTWO. Połączona była z prezentacją czwartego numeru Rocznika Ostrowskiego. Celem konferencji było pokazanie, jak ważne jest pielęgnowanie o ochrona dziedzictwa niematerialnego.

IV konferencja regionalistyczna różniła się od poprzednich tym, iż uczestnicy mogli nie tylko posłuchać o tym, jak cenne jest lokalne dziedzictwo, ale również go doświadczyć. Było to możliwe dzięki zaprezentowanym fragmentom pieśni kurpiowskich przez Witolda Kuczyńskiego, pedagoga oraz popularyzatora folkloru kurpiowskiego. Przedstawił również uczestnikom swoją publikację pt. „Nasze Dziedzictwo”. Rysownik Piotr Karsznia zaprezentował technikę malowania tuszem na papierze przy muzyce Fryderyka Chopina „Walc a-moll”.

Podczas konferencji wysłuchaliśmy prelekcji autorów wybranych artykułów promowanego numeru Rocznika Ostrowskiego. Odbył się panel dyskusyjny poprowadzony przez prezesa zarządu Ostrowskiego Stowarzyszenia „Ludzie z Pasją” Rafała Zęgotę. Wzięli w nim udział: Bożena Jakubczyk, instruktor zespołów folklorystycznych Miejskiego Domu Kultury, Witold Kuczyński, pomysłodawca i realizator imprez folklorystycznych, Piotr Karsznia, rysownik ilustrator ze Stowarzyszenia „Wizna 1939” oraz Paweł Andruszkiewicz, muzyk, kompozytor muzyki do przedstawień i widowisk obrzędowych.

W IV Konferencji Regionalistycznej, która odbyła się 15 maja w Ostrowi Mazowieckiej udział wzięli: Starosta Ostrowski Zbigniew Chrupek, Wicestarosta Ostrowski Józef Rostkowski, Przewodnicząca Rady Powiatu Ostrowskiego Dorota Subda, Przewodniczący Rady Miasta Ostrów Mazowiecka Robert Krajewski wraz z radnymi miasta, Wójt Gminy Zaręby Kościelne Urszula Wołosiewicz, ks. Stanisław Kućmierowski z parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Ostrowi Mazowieckiej, autorzy artykułów czwartego numeru Rocznika Ostrowskiego, dyrektorzy i przedstawiciele bibliotek z terenu powiatu ostrowskiego, dyrektorzy instytucji miejskich i powiatowych, przedstawiciele organizacji pozarządowych i związków zawodowych, uczniowie i nauczyciele.

Więcej szczegółów wkrótce.

Najbliższe wydarzenia

14
Sierpnia
godz. 09:00
18
Sierpnia
godz. 13:00
22
Sierpnia
godz. 08:30
24
Sierpnia
godz. 09:00
01
Września
od 01.09 do 30.11
12
Września
Całodzienne
14
Września
godz. 09:00