-A +A
02.08.2019
Oddaliśmy hołd poległym w Powstaniu Warszawskim

Powstanie Warszawskie wybuchło 75 lat temu. 1 sierpnia oddaliśmy hołd i uczciliśmy pamięć o bohaterskich żołnierzach Polskiego Państwa Podziemnego oraz mieszkańcach stolicy, poległych i zamordowanych w czasie Powstania.

Punktualnie o godzinie 17:00 w Ostrowi Mazowieckiej, tak jak w całej Polsce, zawyły syreny alarmowe. W „Godzinę W” na cmentarzu parafialnym, przy Mauzoleum „Córkom i Synom Ziemi Ostrowskiej zamordowanym w latach 1936-1956” odbyła się uroczystość upamiętniająca powstańców i mieszkańców Warszawy poległych w Powstaniu oraz żołnierzy Powstania z Ziemi Ostrowskiej.

Burmistrz Jerzy Bauer przywitał zgromadzonych i podziękował za tak liczne przybycie. W swoim wystąpieniu podkreślił, jak ważna jest pamięć o bohaterach Powstania, o ich odwadze i poświęceniu życia dla ratowania Ojczyzny. O poległych powstańcach pamiętano również w krótkiej modlitwie. Następnie pod pomnikiem złożono kwiaty i zapalono znicze.

Posterunek honorowy przy pomniku wystawili żołnierze z 22. Wojskowego Ośrodka Kartograficznego w Komorowie, towarzyszyli im harcerze z 29. DH „Pogodni” oraz zuchy z 1. PGZ „Przyjaciele ze stumilowego lasu”.

Organizatorem uroczystości było Miasto Ostrów Mazowiecka.