-A +A
03.07.2017
Ostrów Mazowiecka Honorową Stolicą Księstwa Mazowieckiego AD 2017

Tegoroczny Turniej Miast na Szlaku Książąt Mazowieckich rozgrywany był w trzech miejscach – w Przasnyszu, Ostrowi Mazowieckiej i Sannikach. Organizatorzy przygotowali szereg trudnych i bardzo ciekawych konkurencji, które w poszczególnych miejscach czekały na zawodników. Nie było łatwo, bo każdemu zespołowi zależało na wygranej.

Ostatni turniej obył się 2 lipca w Sannikach. Do rozegrania było pięć konkurencji, a każda z nich odpowiednio punktowana. Podobnie jak w roku ubiegłym zawodnicy musieli zmierzyć się z tradycyjną sannicką dyscypliną – przeciąganie sań z dzikiem. Dwóch zawodników musiało ciągnąć trzeciego na saniach, co nie było łatwą konkurencją, bo liczyła się szybkość. W kolejnej konkurencji wszystko zależało od szczęścia, a była to „sannicka ruletka”. Każdy zawodnik z zespołu miał do odkrycia karty znajdujące się na tablicy, ale należało być ostrożnym, by nie wyciągnąć karty z „trucizną”. Tą konkurencję zdecydowanie wygraliśmy, odkrywając najwięcej kart bez trucizny. Nie było łatwo prowadzić „pojedynek na belce”. Tu liczyła się zręczność, siła, ale też pomysłowość, jak spowodować by zawodnik uderzony workiem spadł z belki. W kolejnej konkurencji też liczyła się zręczność, ale też jak się okazało szczęście. Trzeba było strzelać z łuku, ale do balonów, które przez podmuchy wiatru nie były łatwym celem dla zawodników. Każdy zawodnik miał trzy strzały, a udało nam się upolować tylko dwa balony. W ostatniej konkurencji zespoły grały w bule. Tu liczyła się precyzja uderzenia kulą, tak by znaleźć się najbliżej główniej kulki zwanej „świnką”.

Po rozegraniu wszystkich konkurencji drużyna z Ostrowi Mazowieckiej uplasowała się na drugim miejscu. Jednak turniej w Sannikach kończył tegoroczne zmagania. Po podliczeniu punków z trzech turniejów okazało się, że tytuł Honorowej Stolicy Księstwa Mazowieckiego wywalczyły dwa zespoły z Ostrowi Mazowieckiej i Przasnysza. Historia lubi się powtarzać bo rok temu było dokładnie tak samo, kiedy tytuły zdobył Zwoleń i Warka. Cieszymy się ze zwycięstwa i dziękujemy drużynom z Przasnysza i Sannik, a także z Sochaczewa i Gostynina za wspaniałą rywalizację. Dziękujemy też Organizatorom Turnieju – Szlakowi Książąt Mazowieckich za to, że mogliśmy sprawdzić się w niełatwych konkurencjach.

W turnieju w Sannikach Ostrów Mazowiecką reprezentowali: Paweł Pecura, Grażyna Reluga, Kamil Glinka, Marek Kukiełka, Anna Kacpura, Anna Stepnowska, Andrzej Stepnowski i Milena Kozłowska.

tekst: Anna Kacpura