-A +A
08.02.2018
Ostrów Mazowiecka na trasie Rajdu Konnego szlakiem powstań narodowych

7 lutego do Ostrowi Mazowieckiej zawitali uczestnicy I Zimowego Rajdu Konnego, którzy podążają Szlakiem Powstań Narodowych. Jego organizatorem jest Stowarzyszenie Miłośników Kawalerii im. 1 Pułku Ułanów Krechowieckich.

Rajd został zainicjowany dla upamiętnienia 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości. Wyruszył on 20 stycznia z Kobyłki do Augustowa. Obecnie uczestnicy rajdu udają się w drogę powrotną. Rekonstruktorzy w strojach powstańców styczniowych odwiedzili dotychczas około 26. miejscowości i miejsc pamięci narodowej. Konie ze swoimi jeźdźcami pokonały ponad 600 km. Na trasie rajdu znalazła się także Ostrów Mazowiecka, z uwagi na to, iż w naszym mieście znajduje się pomnik Powstańców Styczniowych. Prezes Stowarzyszenia i uczestnik rajdu Andrzej Michalik, powiedział - Grzechem byłoby jeśli nie zajechalibyśmy pod pomnik Powstańców Styczniowych do Ostrowi. Uważa on, iż takie inicjatywy jak ów rajd są potrzebne, chociażby po to, by przybliżyć młodym ludziom historię Polski.

Uczestników rajdu konnego, przybyłych do Ostrowi, przywitano przy Miejskim Przedszkolu Nr 2. Pod pomnikiem Powstańców Styczniowych zastępca burmistrza Zbigniew Chrupek wspólnie z przedstawicielem Muzeum Dom Rodziny Pileckich Łukaszem Łapińskim złożył kwiaty. Odbyło się to w asyście uczestników rajdu oraz harcerzy 29. DH „Pogodni”. Przybyli do Ostrowi goście zaprezentowali krótki pokaz musztry powstańczej. Wszyscy, którzy przyszli na spotkanie z uczestnikami rajdu mogli wziąć udział w ognisku. Po krótkim odpoczynku na terenie przedszkola Rajd wyruszył w dalszą drogę.

Organizatorami pobytu w Ostrowi Mazowieckiej było Muzeum Dom Rodziny Pileckich oraz Miasto Ostrów Mazowiecka. (Ewelina Szczapa)