-A +A
04.08.2017
Ostrowscy harcerze w Warszawie

W dniach 30 lipca – 2 sierpnia 2017 delegacja 29. DH „Pogodni” uczestniczyła w I Zlocie Harcerskim, w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Do Warszawy przyjechało ponad 500 harcerzy z czterech organizacji harcerskich: Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, Związku Harcerstwa Polskiego, Stowarzyszenia Harcerskiego i Skautów Europy. Program zlotu zawierał typowo harcerskie zajęcia np. grę miejską, której trasa prowadziła po miejscach historycznie związanych z Powstaniem Warszawskim. Harcerze mogli odszukać ślady historycznych wydarzeń, ale też zobaczyć jaką rolę te miejsca pełnią współcześnie w życiu miasta. Jednak najważniejsza na zlocie była służba i pomaganie w różnorodny sposób uczestnikom uroczystości rocznicowych.  

Ważnym wydarzeniem dla zlotowiczów był udział w spotkaniu Powstańców Warszawskich z Prezydentem RP i Prezydentem m.st. Warszawy, 31 lipca w Parku Wolności Muzeum Powstania Warszawskiego.1 sierpnia o 17:00 ostrowscy harcerze stanęli na warcie honorowej przy budynku „PASTA” w Warszawie. Po raz pierwszy w dziejach drużyny, w dwóch różnych miastach harcerze 29. DH „Pogodni” jednocześnie oddali hołd Powstańcom. Finałem Zlotu dla „Pogodnych” było śpiewanie piosenek powstańczych na Placu Piłsudskiego wspólnie z  mieszkańcami Warszawy i setkami Polaków przybyłymi do stolicy na uroczystości.

Tegoroczne hasło zlotuHarcerze łączą miasto“ trafnie oddaje harcerską działalność w tych dniach. Uczestnicząc w zlocie oddaliśmy hołd Powstańcom i pokazaliśmy że chcemy zadbać, by pamięć o tym, co zrobili dla Warszawy nigdy nie przeminęła. Pełnienie służby blisko Powstańców oraz w miejscach związanych z powstaniem, wspólnie z harcerzami z różnych organizacji harcerskich, było dobrą okazją do wzmocnienia braterskich więzi.

29. DH „Pogodni” Ostrów Mazowiecka