-A +A
29.03.2019
Otwarcie wystawy „Podwójnie wolne. Prawa Polityczne kobiet 1918”

Do Ostrowi Mazowieckiej zawitała wystawa poświęcona 100 rocznicy uzyskania praw wyborczych przez kobiety w Polsce. Wystawa czasowa pt. „Podwójnie wolne. Prawa Polityczne kobiet 1918” przygotowana przez Instytut Pileckiego została zaprezentowana przed budynkiem Starej Elektrowni.

Dekretem Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego z dnia 28 listopada 1918 roku, kobiety otrzymały czynne i bierne prawa wyborcze. Wystawa ukazuje biografie Polek żyjących na przełomie XIX i XX wieku, walczących o wolną Polskę w 1918 roku oraz podczas wojny polsko-bolszewickiej. Dzięki wystawie możemy poznać polskie emancypantki oraz historię polskich środowisk kobiecych w XX w.

W oficjalnym otwarciu wystawy, które odbyło się 29 marca, uczestniczyli przedstawiciele Instytutu Pileckiego, dyrektorzy miejskich szkół i przedszkoli oraz miejskich jednostek organizacyjnych, władze miasta wraz z kierownictwo urzędu miasta, młodzież szkolna wraz z opiekunami, mieszkańcy miasta.

Uczestnicy uroczystości, oglądając poszczególne plansze wystawy, mogli poznać niezwykłe losy działaczek, polskich patriotek i sufrażystek. Znajdują się tam plansze poświęcone polskim feministkom i rewolucjonistkom, które przez wiele lat działały na rzecz nie tylko równych praw, lecz także odzyskania przez Polskę niepodległości. Przedstawiono tam historię takich działeczek jak: Stanisława Paleolog, Maria Konopnicka, Zofia Marczewska, Maria Dulębianka, Aleksandra Szczerbińska. Ich niezłomne dążenia doprowadziły do przyznania Polkom praw wyborczych w roku 1918.

Współorganizatorem wystawy przygotowanej przez Instytut Pileckiego jest Muzeum Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 25 kwietnia.

Najbliższe wydarzenia

20
Czerwca
Całodzienne
12
Września
Całodzienne