-A +A
02.08.2016
Pamiętaliśmy o tych, którzy oddali życie za Ojczyznę

1 sierpnia minęła 72 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Punktualnie o godzinie 17.00, tak jak w całej Polsce, również w Ostrowi zawyły syreny alarmowe, by oddać hołd i uczcić pamięć bohaterskich żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego oraz mieszkańców stolicy, poległych i zamordowanych w czasie Powstania.

W godzinę „W” na cmentarzu parafialnym przy Mauzoleum poświęconym „Córkom i Synom Ziemi Ostrowskiej zamordowanym w latach 1936-1956” odbyła się uroczystość, podczas której wspominano mieszkańców Ziemi Ostrowskiej biorących udział w Powstaniu Warszawskim. Wzięli w niej udział mieszkańcy Ostrowi, władze miasta z Burmistrzem Jerzym Bauerem, Przewodniczącym Rady Miasta Zbigniewem Krychem i radnymi oraz członkowie organizacji społecznych z terenu miasta. Posterunki honorowe w strojach powstańczych zapewniła Grupa Rekonstrukcji Historycznych „Garnizon Ostrów”, a towarzyszyli jej harcerze z 29 DH „Pogodni”. Burmistrz, dziękując za obecność na uroczystości, podkreślił, jak ważna jest pamięć o tych, którzy oddali życie za wolną i niepodległą Ojczyznę. Zachęcił też do włączenia się w akcję zbierania pamiątek historycznych dotyczących Ziemi Ostrowskiej i do kontaktu z nową placówką kulturalną „Muzeum – Dom Rodziny Pileckich”. Placówka jest ukierunkowana na gromadzenie i dokumentowanie dziejów północno-wschodniego Mazowsza.

W tym dniu modlono się za powstańców i mieszkańców Warszawy poległych w czasie Powstania, żołnierzy Powstania z Ziemi Ostrowskiej oraz żołnierzy wojny polsko-bolszewickiej poległych w Ostrowi 4 sierpnia 1920 roku. Znicze zapłonęły w kilku miejscach ostrowskiego cmentarza - przed Mauzoleum, na wspólnej mogile żołnierzy poległych na ostrowskich polach i ulicach 4 sierpnia 1920 roku oraz na grobach żołnierzy: kpr. Kazimierza Aleksandrowicza, kpr. Czesława Jankowskiego, Kazimiery Kosko, mjra Kazimierza Kosko, mjra Kazimierza Nowackiego, rtm. Witolda Pileckiego, por. Stefana Lipińskiego i Stanisława Gałązki.

Organizatorami uroczystości byli: Miasto Ostrów Mazowiecka, Muzeum - Dom Rodziny Pileckich, GRH „Garnizon Ostrów”.

Z okazji tegorocznych obchodów wydana została ulotka „Powstańcze biogramy”, autorstwa Andrzeja Mierzwińskiego.

Załącznik: 
ZałącznikWielkość
PDF icon Powstańcze biogramy1.48 MB

Najbliższe wydarzenia

14
Sierpnia
godz. 09:00
24
Sierpnia
godz. 09:00
01
Września
od 01.09 do 30.11
12
Września
Całodzienne
14
Września
godz. 09:00
28
Września
godz. 09:00
12
Października
godz. 09:00
26
Października
godz. 10:00
09
Listopada
godz. 10:00