-A +A
05.11.2015
Pierwszy Rajd Rowerowy Pamięci Żołnierzy Wyklętych Ziemi Ostrowskiej

27 października br., dziesięcioosobowa grupa młodzieży Gimnazjum Publicznego nr1 wraz z opiekunami wzięła udział w I Rajdzie Rowerowym Pamięci Żołnierzy Wyklętych Ziemi Ostrowskiej.

Na trasie naszej eskapady rowerowej znalazły się m.in. pomnik upamiętniający bohaterską i patriotyczną postawę powstańców styczniowych w 1863r. w Feliksowie. Historię tego niepodległościowego zrywu przypomniała p. Justyna Deresz, pracownik Nadleśnictwa Ostrów Mazowiecka. Następnie Nadleśniczy Nadleśnictwa Ostrów Mazowiecka Piotr Uścian-Szaciłowski w bardzo profesjonalnym sposób przedstawił postawy i wartości Żołnierzy Wyklętych a w szczególności przybliżył życiorysy trzech z nich upamiętnionych pomnikiem nieopodal miejscowości Glina: Kpt. Stanisława Pieszkowskiego ps. „Bomby”, Por. Hieronima Piotrowskiego ps. „Jura” oraz Jana Kmiołka ps. „Wira”.  Na trasie z Broku do Poręby (ok. 5km od Broku) po lewej stronie znajduje się symboliczny cmentarz żołnierzy I wojny światowej różnych narodowości.

Z kolei Olgierd Jabłoński opowiedział w niezwykle interesujący sposób historię tego miejsca i mordu katyńskiego w 1940 roku, okoliczności i osoby, które odpowiadają za ten akt ludobójstwa. We wrześniu 2010 r. zostały tam posadzone cztery dęby upamiętniające pomordowanych oficerów, leśników: porucznika Juliana Doboszyńskiego, porucznika Stefana Kowalewskiego, porucznika Witolda Mackiewicza, porucznika Stefana Podgórskiego.

W każdym z tych miejsc młodzież zapaliła znicze i oddała hołd bohaterom. Nasza wspólna modlitwa wraz z obecnością ks. Marcina Mielnickiego z parafii Chrystusa Dobrego Pasterza w intencji poległych i pomordowanych, to kolejny dowód szacunku dla nich oraz manifestacja naszego przywiązania do wartości patriotycznych, narodowych oraz wiary. Ostatnim etapem naszego rajdu była kapliczka „Szczęść Boże” znajdująca się w środku kompleksu leśniczego Bojany powstała 1grudnia 2012 roku. Myślę, że jest to bardzo ważne, niezwykłe miejsce dla wielu: refleksji, zadumy, modlitwy i kontemplacji.

W tym miejscu składam wyrazy szczerego uznania i podziękowania pracownikom Nadleśnictwa za podjęcie trudu współorganizowania wraz ze środowiskiem uczniów i nauczycieli Gimnazjum Publicznego nr1 oraz entuzjastów turystyki Rowerowej z „Zakręconej Ostrowi” I Rajdu Rowerowego Żołnierzy Wyklętych Ziemi Ostrowskiej. Wierzę, że wpisze się on na zawsze w kalendarz wydarzeń Ostrowi Mazowieckiej.  

Agnieszka Ryszewska z klasy 3a

Najbliższe wydarzenia

14
Sierpnia
godz. 09:00
24
Sierpnia
godz. 09:00
01
Września
od 01.09 do 30.11
12
Września
Całodzienne
14
Września
godz. 09:00
28
Września
godz. 09:00
12
Października
godz. 09:00
26
Października
godz. 10:00
09
Listopada
godz. 10:00