-A +A
23.10.2019
Poświęcenie sztandaru w SP nr 2 im. Papieża Jana Pawła II

Doniosłym wydarzeniem dla uczniów, rodziców, dyrekcji, grona pedagogicznego i pracowników Szkoły Podstawowej nr 2 im. Papieża Jana Pawła II w Ostrowi Mazowieckiej było poświęcenie sztandaru.
Sztandar to  symbol  i znak rozpoznawczy różnych instytucji. Pełni on funkcję reprezentacyjną i wyraża najważniejsze wartości. Dla szkoły ma on równie ważne znaczenie. Jest  także symbolem więzi, która łączy społeczność szkolną oraz motywuje do działania. Znaczenia sztandarowi dodaje ceremonia jego poświęcenia. Sztandar powinno się traktować z należnym mu szacunkiem. Towarzyszy on uczniom podczas najważniejszych uroczystości  dodając im rangi, doniosłości i powagi.

Na uroczystość, która odbyła się 18 października przybyli zaproszenia goście: Zastępca Dyrektora Delegatury Kuratorium Oświaty w Warszawie – Delegatura w Ostrołęce Mirosław Grzyb, Burmistrz Miasta Ostrów Mazowiecka Jerzy Bauer, Zastępca Burmistrza Miasta Ostrów Mazowiecka Daniel Choinka, Dyrektor Wydziału Oświaty, Kultury i Integracji Społecznej Dorota Ambroziak, Przewodniczący Rady Miasta Robert Krajewski, ksiądz dr Jan Okuła proboszcz parafii WNMP w Ostrowi Mazowieckiej, Dyrektor MOSiR Bartłomiej Pieńkowski, Dyrektor MDK Marta Molska, Przewodnicząca Rady Rodziców Beata Krajewska  oraz nauczyciele, pracownicy obsługi i uczniowie.

Na początku uroczystości dyrektor Dorota Brzostek powitała przybyłych gości. Powiedziała też kilka słów na temat naszego patrona. Zaprezentowała również Sztandar Szkoły.
Następnie odbyło się uroczyste poświęcenie sztandaru przez księdza proboszcza dr Jana Okułę oraz ceremonia oddania hołdu sztandarowi, przeprowadzona przez dyrektora szkoły. Ślubowanie złożyli nauczyciele: Elżbieta Karpińska-Bednarczyk, Adam Napiórkowski, rodzice: Beata Krajewska i Edyta Skwarek oraz uczniowie: Hubert Dąbrowski, Dominika Podleś, Natalia Osińska i Grzegorz Zubowicz.
Uroczystość uświetnili uczniowie naszej szkoły, którzy pod kierunkiem nauczycieli przygotowali część artystyczną. Młodzi aktorzy wspominali papieża, przywołując ciekawe momenty z życia patrona. Na uwagę zasługuje fakt, że w przedstawieniu pojawiły się treści o charakterze lokalnym. Między innymi spektakl przypomniał wszystkim, w jaki sposób ostrowianie żegnali papieża, gdy ten odchodził do Domu Ojca. Chór szkolny oraz soliści śpiewali piosenki związane z patronem naszej szkoły. Uczniowie klas piątych zatańczyli taniec z pomponami.
Po części artystycznej głos zabrał burmistrz Jerzy Bauer oraz Zastępca Dyrektora Delegatury Kuratorium Oświaty w Warszawie – Delegatura w Ostrołęce Mirosław Grzyb, którzy podziękowali za zaproszenie i pogratulowali nauczycielom oraz uczniom przeprowadzenia pięknej uroczystości.

Ostatnim punktem programu było zaproszenie przybyłych gości, nauczycieli i pracowników obsługi na słodki poczęstunek.
Autor: Marzena Kacprzyk