-A +A
30.08.2019
Pożyczki unijne dla przedsiębiorstw

Pożyczki unijne o niskim oprocentowaniu były tematem spotkana, które odbyło się w ostrowskim Ratuszu. Przedstawiciele Banku Gospodarstwa Krajowego i Mazowieckiego Regionalnego Funduszu Pożyczkowego wyjaśnili zasady ubiegania się o pożyczki z programu Jaremie2. Po środki mogą sięgnąć mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa oraz osoby planujące rozpoczęcie działalności gospodarczej.

Mazowiecki Regionalny Fundusz Pożyczkowy podpisał z Bankiem Gospodarstwa Krajowego umowę na uruchomienie pożyczek dla przedsiębiorców w ramach programu Jeremie2. Jest to program realizowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych, oparty na odnawialnym mechanizmie finansowym. Oznacza to, że raz wydatkowane środki wracają i ponownie są inwestowane. Dzięki temu możliwe jest zabezpieczenie kapitału na inwestycje większej liczby firm z sektora MŚP, które nie mają dostępu do produktów oferowanych przez banki komercyjne, bo np. działają zbyt krótko na rynku i nie posiadają jeszcze historii kredytowej. Jeremie2 jest uzupełnieniem dostępnej na rynku oferty dla przedsiębiorców.

Pula środków wynosi 282 mln zł dla całego Mazowsza. Przy pożyczce do 250 tys. złotych oprocentowanie wynosi 1,87%, a pożyczone środki należy oddać w ciągi 5 lat. Jak zaznaczyli prowadzący spotkanie zaletą pożyczki z programu Jeremie2 jest stałe oprocentowanie, brak opłat i prowizji oraz uproszczone procedury. Ważne jest posiadanie zabezpieczenia dla zaciągniętej pożyczki. Pomysły na działalność mogą być różne, powinny jednak mieścić się w sferze innowacyjności z punktu widzenia danego przedsiębiorstwa.

O szczegóły należy pytać w Mazowieckim Regionalnym Funduszu Pożyczkowym. Informacje dostępne są też na stronie http://pozyczkimazowieckie.pl/