-A +A
20.10.2016
Polskie korzenie Roberta Stodnicka

18 października w sali konferencyjnej ratusza miejskiego odbyło się spotkanie pn. "Polsko -Amerykański Salon Historyczny". Gośćmi tego spotkani był sierżant armii amerykańskiej z New Jersey -Robert Stodnick oraz znany karykaturzysta, Polak mieszkający w USA -Ryszard Druch. Robert Stodnick przyjechał do Ostrowi Mazowieckiej aby spotkać się ze swoją rodziną i opowiedzieć, co tak naprawdę łączy Jego z naszym miastem. Historię poznania obu Panów przedstawił Ryszard Druch, opowiadając o ich pierwszym spotkaniu i współpracy nad projektem dokumentującym historię Amerykanina, która rozpoczęła się w 2012 r. Następnie głos zabrał Robert Stodnick, który z lekkim wzruszeniem przy pomocy przygotowanej przez siebie prezentacji zdjęć, opowiedział o losach swojej rodziny.

Babcia Bronisława Graczyk (z domu Sapińska) w roku 1913 wyemigrowała do USA. Pochodziła ona spod Ostrowi Mazowieckiej, gdzie do dzisiaj mieszka wielu kuzynów amerykańskiego żołnierza. Robert odnalazł kilka lat temu w starym kufrze podróżnym swojej babci dokumenty i pamiątki z Polski, które pozwoliły mu po rocznym poszukiwaniu odnaleźć w Ostrowi Mazowieckiej członków swojej polskiej rodziny. Dużej pomocy w odnalezieniu  rodziny udzieliła redakcja Nowego Kuriera – lokalnej gazety w Ostrowi Mazowieckiej.  Jak powiedział  Ryszard Druch – Robert Stodnick  „zachorował na Polskę”  i podjął się w wieku 54 lat uczyć języka polskiego. Mam przyjemność od czterech lat udzielać mu lekcji języka polskiego i muszę powiedzieć, że Robert  jest już osobą komunikatywną w języku polskim. Od kilku lat trwają prace nad zbieraniem materiałów do książki, która ma udokumentować historię odkrycia kufra polskich dziadków oraz zakończone sukcesem, długie poszukiwanie krewnych w Ostrowi Mazowieckiej.

Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze, a wysłuchane ciekawostki i wiadomości pozwoliły na bliższe poznanie rodziny Pana Roberta. Na zakończenie Burmistrz Jerzy Bauer podziękował Gościom, za krzewienie polskiej kultury i tradycji narodowych w USA oraz za działalność na rzecz środowisk polonijnych .W podziękowaniu za spotkanie, Goście przekazali na ręce Pana Burmistrza oraz rodziny drobne upominki.

 

Najbliższe wydarzenia

13
Lipca
godz. 09:00
27
Lipca
godz. 09:00
10
Sierpnia
godz. 09:00
24
Sierpnia
godz. 09:00
12
Września
Całodzienne
14
Września
godz. 09:00
28
Września
godz. 09:00
12
Października
godz. 09:00
26
Października
godz. 10:00