-A +A
25.06.2015
Powstanie pomnik pamięci Żołnierzy Wyklętych

24 czerwca 2015 r. miejscy radni przyjęli uchwałę, która umożliwi wybudowanie pomnika pamięci Żołnierzy Wyklętych na terenie Ostrowi Mazowieckiej.

Pomnik powstanie na placu u zbiegu ul. 3 Maja i Dubois. Na pytanie dlaczego ma powstać właśnie w naszym mieście, odpowiedział Grzegorz Wąsowski z Fundacji „Pamiętamy”. Pomnik ma upamiętnić ponad 200 ofiar NKWD i reżimu komunistycznego z terenu Ziemi Ostrowskiej. Wszystkie nazwiska i pseudonimy zostaną wyryte na specjalnych tablicach. Lista osób, ofiar walczących o wolną Polska w latach 1945-1953, zyskała akceptację Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Idea powstania pomnika jest bardzo szeroka. To sygnał dbałości o historię, patriotyzm, tożsamość narodową i odpowiedzialność za wspólnotę. Ważną kwestią jest też ocalenie pamięci o tych bohaterach, o których władza komunistyczna usiłowała wymazać wszelkie ślady. Wiązało się to z zagładą dokonywaną przez NKWD, szwadrony śmierci i inne struktury aparatu komunistycznego. Mordowanych najczęściej chowano w anonimowych grobach, by wymazać o nich pamięć i uniemożliwić oddanie im czci.

Wśród ofiar wielu było z Ziemi Ostrowskiej, których nazwiska ustaliła grupa prowadzona przez dr. Kazimierza Krajewskiego. Według dr. Krajewskiego ofiar z naszej okolicy mogło być znacznie więcej. Problemy z ich ustaleniem wskazują jednak jak silnie zaangażowana była władza komunistyczna w walce przeciwko ruchom wolnościowym po 1945 roku.

W obecnej chwili, kiedy terror komunistyczny jest już jedynie widmem przeszłości winniśmy zadbać o pamięć ofiar walczących o wolność. W ten sposób można odczytać decyzję Rady Miasta, która jednomyślnie podjęła uchwałę pozwalającą fundacji na realizację pomnika w naszym mieście.

- Jest to oddanie szacunku wobec tych, którzy nas poprzedzali i wnieśli istotną ofiarę – powiedział burmistrz Jerzy Bauer. Wskazał również, że trzeba akcentować w ten sposób historię, bo pamięć ludzka jest ulotna.

Pomnik w całości zostanie sfinansowany przez Fundację „Pamiętamy”, a jego odsłonięcie ma się odbyć 11 listopada 2015 r., podczas obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Propozycja jego budowy po raz pierwszy ujrzała światło dzienne 27 lutego 2015 r. podczas obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Ostrowi Mazowieckiej.

Rajd Szlakiem Żołnierzy Wyklętych

Żywym pomnikiem upamiętniającym Żołnierzy Wyklętych był rajd, w którym udział wzięli uczniowie ostrowskich szkół pod opieką Andrzeja Wardaszki. Uczniowie w dniach 17-20 czerwca przeszli ok. 80 km wcielając się w rolę Armii Krajowej. Po drodze czekały ich liczne zadania, a wśród nich rekonstrukcje historyczne, podczas których dowiadywali się o bohaterskich czynach swoich patronów, a także o trudach walki o wolną Polskę.

Uczestnicy rajdu, wraz z opiekunem, wzięli udział w sesji rady miasta, na której podzieli się swoimi wrażeniami. Podziękowali również burmistrzowi za wsparcie logistyczne i materialne.

Najbliższe wydarzenia