-A +A
26.08.2015
Program testowy redukcji kosztów oświetlenia ulicznego miasta Ostrów Mazowiecka

Koszty oświetlenia ulic, parkingów, terenów zewnętrznych stanowią znaczącą kwotę w budżecie każdego samorządu. Rachunki za energię elektryczną rosną w okresie jesienno-zimowym, kiedy to szybciej nadchodzi zmrok. Mając na uwadze dobro mieszkańców  postanowiono poszukać takich rozwiązań, które w znaczący sposób byłyby w stanie ograniczyć ilość zużywanej energii bez jakichkolwiek wyłączeń pracujących instalacji oświetleniowych oraz gruntownej modernizacji istniejącej infrastruktury. Wymaganie to spełnia zbudowany przez krajową firmę Rabbit z Wrocławia system CPAnet wraz z centralną redukcją mocy, którego składowe zainstalowano nieodpłatnie na dwóch obwodach oświetleniowych w naszym mieście. Reduktor mocy jest urządzeniem służącym do ograniczenia poboru mocy oraz stabilizacji napięcia w obwodach oświetlenia ulicznego i drogowego, a także w systemach oświetleniowych zakładów przemysłowych. Centralną redukcję mocy stosuje się w obwodach z oprawami sodowymi lub rtęciowymi. Zapewnia nam redukcję mocy w żądanym zakresie (0-40%) oraz stabilizację napięcia na poziomie nominalnym (220 lub 230V) w całym obwodzie oświetleniowym. Urządzenie może być sterowane cyfrowym programatorem typu CPAnet, co umożliwia automatyczne uruchamianie i wyłączanie procesu redukcji w określonych porach. W okresie od maja do lipca br. mieliśmy okazję zapoznać się bliżej możliwościami zarówno systemu jak i reduktorów mocy oraz zweryfikować deklarowany przez producenta poziom generowanych oszczędności. Porównanie wydatków bieżących i ubiegłorocznych poniesionych na oświetlenie w analogicznym okresie pracy obwodów z reduktorami, wykazało oszczędności na poziomie 35% zużycia energii elektrycznej. Uzyskane i potwierdzone oszczędności pozwalają jednoznacznie stwierdzić, iż w skali całego roku zaoszczędzono by 100 tyś. złotych dotychczasowych wydatków na oświetlenie całego miasta. Oczywiście przy założeniu, że wszystkie obwody oświetleniowe zostaną wyposażone w system. Przy czym czas zwrotu inwestycji szacuje się na okres 3,5 roku.  Dalej pozostaną już same oszczędności wynikające nie tylko z obniżenia wysokości kwot rachunków ale i ułatwionej konserwacji instalacji oświetleniowych.

CPA net to nowoczesny system zdalnego monitorowania i zarządzania oświetleniem przez stronę www w czasie rzeczywistym z pozycji komputera lub urządzenia mobilnego. Umożliwia inteligentne sterowanie oświetleniem uzależnione od warunków pogodowych a w niedalekiej przyszłości również od natężenia ruchu ulicznego. Posiada wbudowany odbiornik GPS, dzięki czemu urządzenie oblicza optymalne czasy wschodu i zachodu słońca w zależności od położenia geograficznego. Dodatkowo z GPS pobierany jest dokładny czas, co eliminuje konieczność okresowej korekty zegara w urządzeniu. Po zamontowaniu go w szafie oświetleniowej następuje automatyczna lokalizacja sterownika na mapie strony www.

W sytuacjach kiedy jest taka potrzeba lub wręcz konieczność prowadzenia oszczędności w budżecie miasta/gminy istnieje możliwość załączenia czasowego oświetlenia poprzez wysłanie wiadomości SMS. W systemie sterowania i monitoringu - CPA net dostępna jest funkcja „zapal oświetlenie SMS-em”. Każdy użytkownik obiektu sportowego znając hasło/treść sms’a oraz specjalny nr telefonu – może uruchomić oświetlenie wysyłając SMS-a ze swojego telefonu. Umieszczając kod sms i nr na tablicy z reklamą sponsora koszty usługi bardzo szybko nam się zwrócą. Pracownik odpowiedzialny za funkcjonowanie boiska, może ustalać dowolny program pracy urządzenia, ustawiając czas załączenia – wyłączenia. Dodatkowo można wydzielić osobny obwód oświetlenia, który np. pełni funkcję dozoru – sterowany niezależnie.

 

Dla tych, którzy chcieliby zapoznać się bliżej z systemem zapraszamy do skorzystania z poniższego linku:

http://rabbit.pl/Aktualnosci/Inteligentny-system-sterowania-i-monitoringu-CPA-net

 

Ze względu za fakt, iż system odpowiada za komfort i bezpieczeństwo oświetlenia na naszych drogach wgląd do jego struktur został ograniczony do pracowników Urzędu Miasta.

 

Wszystkich zainteresowanych szczegółowym działaniem urządzeń zapraszamy do kontaktu z Urzędem Miasta lub przedstawicielami firmy Rabbit Sp. z o.o.

Najbliższe wydarzenia

13
Lipca
godz. 09:00
27
Lipca
godz. 09:00
10
Sierpnia
godz. 09:00
24
Sierpnia
godz. 09:00
12
Września
Całodzienne
14
Września
godz. 09:00
28
Września
godz. 09:00
12
Października
godz. 09:00
26
Października
godz. 10:00