-A +A
27.09.2017
Przystanek Historia zawitał do Ostrowi Mazowieckiej

Dzisiaj nastąpiła inauguracja cyklu spotkań dla dzieci i młodzieży, ale także dla dorosłych pod hasłem Przystanek Historia. Zarówno te pierwsze, jak i kolejne prowadzone będą przez przedstawicieli warszawskiego oddziału IPN.

Burmistrz Jerzy Bauer witając wszystkich zebranych przypomniał o dotychczasowej współpracy z warszawskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej. Wymienił przy tej okazji kilka działań, które zarówno samorząd Miasta, jak Muzeum Dom Rodziny Pileckich podejmowali z IPN – Rajd Szlakiem Żołnierzy Wyklętych, promocja książki „Powiat Ostrów Mazowiecka w pierwszej dekadzie rządów komunistycznych” czy rekonstrukcja „Rozbicia Urzędu Bezpieczeństwa w Ostrowi Mazowieckiej”. – Inauguracja tego cyklu to jest kontynuacja pracy w obszarze ochrony dziedzictwa, upamiętniania i promocji – powiedział Burmistrz. – Bardzo nam zależy, aby te spotkania, w innej niż szkolna formie, prezentowały różnego typu zagadnienia historyczne – dodał. Dlatego też będą się odbywały w różnych obiektach na terenie miasta, ale innych niż szkoły. Pierwsze spotkania zaplanowano w zabytkowym budynku Ratusza, ale po remoncie budynków odbywać się będą także w jatkach, starej elektrowni czy w Muzeum. – Chcemy, aby i młodzież i dorośli przy okazji widzieli różne nasze instytucje i zapoznawali się z dorobkiem, który w Ostrowi mamy. Zarówno z tym, który już mamy, jak i tym który zrewitalizujemy w najbliższym czasie – powiedział Burmistrz.

Burmistrz zaprezentował obiekty, które Miasto poddaje rewitalizacji – Jatki przy ul. Pocztowej oraz starą elektrownię przy ul. 11 Listopada. Budynki te po remoncie przeznaczone zostaną pod działalność kulturalną.

W spotkaniu, które odbyło się w sali konferencyjnej Ratusza udział wziął Naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Warszawie dr Dariusz Gałaszewski wraz z pracownikiem Biura Kacprem Kempistym, przewodniczący Rady Miasta Zbigniew Krych, dyrektorzy miejskich szkół i przedszkoli, dyrektorzy i przedstawiciele szkół średnich, dyrektorzy wydziałów i pracownicy Urzędu Miasta, młodzież z ostrowskich szkół wraz z nauczycielami oraz przedstawiciele lokalnych mediów.

Jak podkreślał dr Dariusz Gałaszewski - IPN w Ostrowi Mazowieckiej jest obecny od jakiegoś czasu. Podziękował przy okazji za dotychczasową współpracę Burmistrzowi Jerzemu Bauerowi, dyrektor Muzeum Dom Rodziny Pileckich Dorocie Socik oraz dyrektorom Wydziałów Urzędu Miasta - Dorocie Ambroziak i Rafałowi Zęgocie. Zachęcił młodzież i nauczycieli do udziału w Przystanku Historia - ciekawej i nowej w naszym mieście formie edukacji historycznej.

Zebrani obejrzeli pokaz animacji „Niezwyciężeni”, przygotowany przez Instytut Pamięci Narodowej.  Historię odzyskania wolności przez Polskę opowiada Mirosław Zbrojewicz. Film można obejrzeć zarówno w polskiej, jak i angielskiej wersji językowej na kanale YouTube.

Pierwszego dnia Przystanku Historia zaplanowano spotkania w trzech grupach. Młodzież ma za zadanie ułożenie puzzli historycznych „IV rozbiór Polski”. Spotkania w ramach Przystanku planowane są cyklicznie, raz w miesiącu, dla uczniów w różnym wieku.

Tekst: Anna Kacpura