-A +A
12.03.2019
Retrospektywa X Festiwalu Filmowego NNW

W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Ostrowi Mazowieckiej odbyła się Retrospektywa X Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci. W programie festiwalu, który odbył się w dniach 7-8 marca w starej elektrowni, znalazły się warsztaty dla młodzieży, seanse filmowe, wystawa fotograficzna oraz koncerty muzyczne.

W czwartek 7 marca odbyła się uroczysta gala, podczas której wręczono lokalnym Świadkom Historii Sygnety Niepodległości oraz statuetki Drzwi do Wolności. Uhonorowano znamienitych gości za odwagę, poświęcenie oraz bohaterstwo we wspieraniu liderów podziemia niepodległościowego oraz solidarnościowego a także za niezłomne propagowanie idei wolności niepodległości. Wyróżnienia otrzymali Tadeusz Zawistowski, pseudonim „Krakus”, Jan Brzózka, Andrzej Mierzwiński, Stanisław Szabłowski oraz Lech Pawluk. Pośmiertnie uhonorowani zostali porucznik Jan Turowski, pseudonim „Orlicz” kpr. pchor.. Aleksander Kulesza pseudonim „Krysia” sierż. Bolesław Kulesza pseudonim „Pomsta”. Sygnety Niepodległości zostały przekazane na ręce rodzin zmarłych. Galę poprowadził znany aktor teatralny, filmowy i serialowy Jacek Rozenek.

Mieszkańców Ostrowi zachwycił monodram w fenomenalnym wykonaniu Piotra Cyrwusa na podstawie tekstu Sergiusza Piaseckiego „Zapiski Oficera Armii Czerwonej”. Piotr Cyrwus znakomicie przedstawił portret psychologiczny sowieckiego oficera. W jego codziennych przemyśleniach odbija się destrukcyjny wpływ wielkiej machiny komunistycznego totalitaryzmu, a jego dziki i nieposkromiony temperament zderza się z tradycyjnym porządkiem Kresów Rzeczypospolitej. Postać oficera Zubowa rozbawia i zdumiewa swym barbarzyństwem, ale w gruncie rzeczy jest postacią tragiczną. Po występie widzowie nagrodzili Piotra Cyrwusa owacjami na stojąco.

8 marca odbył się drugi dzień Retrospektywy. Młodzież wzięła udział w warsztatach filmowych i modowych, które prowadzili profesjonaliści z branży filmowej. Kostiumolog Marek Łukasik przedstawił młodzieży kulisy swojej pracy. Wprowadził słuchaczy w historię mody ubiegłego wieku, następnie młodzież praktycznie wykorzystała zdobytą wiedzę. Wcielając się w filmowego kostiumologa, uczestnicy dobierali stroje postaci występującej w filmie o latach 30-tych i 40-tych ubiegłego wieku. Warsztaty filmowe poprowadziła Maria Wiśnicka, reżyser filmów dokumentalnych oraz operator Andrzej Wyrozębski. Uczestnicy warsztatów poznali techniki filmowe i wykonywali ćwiczenia dotyczące kompozycji obrazu. Finałem była samodzielna praca zespołowa polegająca na przeprowadzeniu i utrwaleniu kamerą wywiadu z miejscowym świadkiem historii Ryszardem Ejchelkrautem. Najlepsi uczestnicy otrzymali dyplomy.

Źródło: Muzeum Dom Rodziny Pileckich

 

 

Najbliższe wydarzenia

10
Sierpnia
godz. 09:00
14
Sierpnia
godz. 09:00
24
Sierpnia
godz. 09:00
01
Września
od 01.09 do 30.11
12
Września
Całodzienne
14
Września
godz. 09:00
28
Września
godz. 09:00
12
Października
godz. 09:00
26
Października
godz. 10:00