-A +A
08.10.2019
Rotmistrz Pilecki ma swoje muzeum w Ostrowi Mazowieckiej

W 2016 roku miasto Ostrów Mazowiecka kupiło od prywatnych właścicieli dom przy ul. Warszawskiej 4. To rodzinny dom Marii Pileckiej żony Rotmistrza Witolda Pileckiego. W tym samym roku Rada Miasta podjęła uchwałę w sprawie powołania instytucji kultury pod nazwą Muzeum Dom Rodziny Pileckich. Następnie Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński i Burmistrz Miasta Ostrów Mazowiecka Jerzy Bauer podpisali list intencyjny w sprawie współdziałania na rzecz rozwoju Muzeum.

Minęło 3,5 roku od czasu podpisania listu, kiedy minister Piotr Gliński odebrał od wykonawcy klucze do budynku. Zakończył się etap budowy. Wkrótce rozpocznie się tworzenie wystawy stałej.

Do istniejącego domu w stylu dworkowym dobudowany został nowoczesny budynek, według projektu przygotowanego przez spółkę BDR Architekci. Wykonawcą muzeum była białostocka spółka ZKM-ASIS, która realizowała też w Ostrowi Mazowieckiej rewitalizację Jatek przy ul. Pocztowej.

W lipcu 2019 roku miasto podpisało z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego aneks do umowy na mocy, którego Muzeum Dom Rodziny Pileckich zostało wpisane do rejestru instytucji kultury, prowadzonego przez Ministra. Przedłużone też zostało współprowadzenie Muzeum przez Ministerstwo Kultury do 2030 roku. Daje to większy prestiż instytucji, ale też gwarancję jego dalszej działalności.

Powstałe w Ostrowi Mazowieckiej Muzeum ma wymiar ogólnopolski. Jak powiedział Wicepremier Piotr Gliński to pierwsze w Polsce muzeum poświęcone rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu, historii jego rodziny i historii miejsca. - Długo musiał czekać na swoje pierwsze muzeum w Polsce. Są izby pamięci, są pomniki, są miejsca, w których jest upamiętniany, ale swojego muzeum rotmistrz nie miał – powiedział minister kultury. W Sukurczach, skąd rotmistrz pochodził, nie został najmniejszy ślad po majątku, o czym mówił burmistrz Jerzy Bauer, przypominając rozmowę z synem rotmistrza Andrzejem Pileckim.

Jak podkreślał, podczas uroczystości przekazania kluczy 6 października, burmistrz Jerzy Bauer powołane w Ostrowi muzeum dynamicznie się rozwija, działa, realizuje projekty, mimo, że siedziba nie jest jeszcze udostępniona dla zwiedzającym.  Tylko w tym roku z projektów i różnego typu warsztatów skorzystało około 5 tysiącom osób, w tym przede wszystkim młodzież. – Stoimy dziś na tle zbudowanego muzeum. Mamy więc instytucję działającą, realizującą programy edukacyjne i mamy fizycznie miejsce, do którego wkrótce będziemy zapraszali nie tylko członków naszej lokalnej społeczności, ale wszystkich mieszkańców Polski i gości z zagranicy – powiedział burmistrz Jerzy Bauer.

Minister kultury dziękował samorządowi miasta za wzorową współpracę przy tworzeniu i budowie muzeum, projektantom i wykonawcom budynku oraz wiceminister kultury prof. Magdalenie Gawin, która zainicjowała powstanie w Ostrowi Mazowieckiej jedynego w Polsce muzeum poświęconego rotmistrzowi Pileckiemu, a także jego rodzinie i historii Ziemi Ostrowskiej.

W uroczystości przekazania kluczy udział wzięli także: minister cyfryzacji Marek Zagórski, starosta ostrowski Zbigniew Chrupek, radni miasta i powiatu, przedstawiciele Muzeum Dom Rodziny Pileckich, projektanci ze spółki BDR Architekci, prezes ZKM-ASIS Konrad Trzeszczkowski, dyrektorzy i prezesi miejskich jednostek i spółek, kierownictwo Urzędu Miasta oraz ogólnopolskie i lokalne media.