-A +A
22.12.2017
SP 3 z pomocą dla Polaków mieszkających na Białorusi

Szkoła Podstawowa nr 3 im. Janusza Korczaka w Ostrowi Mazowieckiej w bieżącym roku szkolnym zaangażowała się w akcję charytatywną „Akcja Paczka 2017” – pomoc dla Polaków mieszkających na Białorusi. Akcja ta odbywała się pod patronatem Mazowieckiej Wojewódzkiej Komendy Ochotniczych Hufców Pracy i Mazowieckiego Kuratorium Oświaty.

Uczniowie, dzięki swoim Rodzicom, przez kilka dni przynosili do szkoły paczki, w których znajdowały się artykuły spożywcze, chemia domowa, kosmetyki, a także mnóstwo słodyczy. Zorganizowana została też zbiórka produktów w sklepie „Lewiatan” przy ul. Widnichowskiej.

Także pracownicy SP nr 3 – nauczyciele i obsługa zaangażowali się w tę wspaniałą akcję.

Zebrane w naszej szkole produkty zostały zawiezione przez panią Dyrektor i delegację uczniów do Liceum Ogólnokształcącego XXVI im. Gen. H. Jankowskiego-Kuby w Aninie, gdzie rzeczy zostały posortowane i spakowane w paczki.

15-17 XII 2017 r. delegacja z naszej szkoły – pani dyrektor Elżbieta Mariańska, pani Ewa Stempczyńska oraz uczniowie IIIB gimnazjum - Szymon Zaboroś, Bartłomiej Ciurzycki i Wiktor Pych dołączyła do członków Fundacji „Kresy w potrzebie – Polacy Polakom” i pojechała na Białoruś. Tam miało miejsce spotkanie z bardzo liczną grupą mieszkających na Białorusi Polaków, którym zostały przekazane przywiezione z Polski prezenty. Nasi Rodacy mieszkający na Białorusi opowiadali o swojej tęsknocie za Ojczyzną i o swoim obecnym życiu.

Niezwykle wzruszające chwile przeżyliśmy wszyscy w czasie Mszy Świętej odprawionej w polskim Kościele p. w. Najświętszego Odkupiciela na Dziewiatówce. To właśnie wokół polskich Kościołów koncentruje się życie naszych Rodaków z Białorusi i to w Kościołach przede wszystkim podtrzymywana jest ich polskość i emocjonalna więź z ojczyzną.

Członkowie naszej delegacji gościli w polskich rodzinach w dwóch miejscowościach – Nowogródek i Indura. Spotkanie z Polakami z Białorusi, rozmowy z nimi, dzieje ich rodzin dostarczyły nam niezwykle silnych wrażeń i emocji. Utwierdziliśmy się w przekonaniu, że należy kontynuować tę szlachetną inicjatywę.

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w to przedsięwzięcie i dzięki, którym zebraliśmy dary, tak potrzebne naszym Rodakom z Białorusi. (źródło: SP nr 3)