-A +A
11.05.2016
Tablica upamiętniająca ślub Pileckich

Ślub Marii z Ostrowskich i Witolda Pileckiego odbył się 85 lat temu. Wydarzenie miało miejsce 7 kwietnia 1931 r. w ostrowskim kościele pw. Wniebowzięcia NMP. Chcąc upamiętnić to wydarzenie i podkreślić związek Rotmistrza Witolda Pileckiego z Ostrowią Mazowiecką zorganizowano Upamiętnienie Ślubu Pileckich. Organizatorem uroczystości, która odbyła się 8 maja było Miasto Ostrów Mazowiecka, a partnerami: Instytut Pamięci Narodowej, Stowarzyszenie Auschwitz Memento oraz Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce. Mszę świętą w intencji Marii i Witolda Pileckich celebrował J. E. ksiądz biskup Tadeusz Bronakowski. Po nabożeństwie odsłonięta została tablica upamiętniająca zawarcie związku małżeńskiego przez Państwa Pileckich. Na tablicy umieszczono ryngraf, na wzór tego, który rotmistrz Pilecki ofiarował swojej żonie Marii.

W wydarzeniach tych uczestniczyło wielu znamienitych gości: syn Marii i Witolda Pileckich Andrzej Pilecki, rodzina - Edward Radwański z żoną oraz Marek Ostrowski z synem, przedstawiciele wychowanków Marii Pileckiej z Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Ulicy im. Kazimierza Lisieckiego „Dziadka” na czele z prezesem honorowym Bogdanem Homickim, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych - minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, minister Szef Komitetu Stałego RM Henryk Kowalczyk, sekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa Marek Zagórski, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego dr Magdalena Gawin, wicewojewoda mazowiecki Artur Standowicz, prezydent Ostrołęki Janusz Kotowski, burmistrz Sulejówka Arkadiusz Śliwa, a także przedstawiciele Stowarzyszenia Auschwitz Memento – twórcy filmu „Pilecki” Paulina Wądrzyk, Zbigniew Klema i Bogdan Wasztyl. Oprawę uroczystości zapewnili: Szwadron Kawalerii im. 10. Pułku Ułanów Litewskich z Białegostoku, Stowarzyszenie 10. Pułku Ułanów Litewskich z Zarąb Kościelnych, 26 Pułk Ułanów Wielkopolskich im. Jana Korola Chodkiewicza z Bydgoszczy, 7 Pułk Ułanów Lubelskich z Mińska Mazowieckiego, 5 Pułk Ułanów Zasławskich z Ostrołęki, Grupa Rekonstrukcji Historycznych „Garnizon Ostrów”, a także aktorzy – odtwórcy głównych ról Marii i Witolda Pileckich z filmu „Pilecki” Małgorzata Kowalska i Marcin Kwaśny oraz młodzież z ostrowskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w strojach z okresu XX-lecia międzywojennego.

Zgromadzeni na placu przed kościołem goście byli świadkami odsłonięcia tablicy upamiętniającej zawarcie związku małżeńskiego przez Marię i Witolda Pileckich. Odsłonięcia dokonał ich syn Andrzej Pilecki, a poświęcenia celebrujący mszę świętą ks. bp Tadeusz Bronakowski. Wysłuchaliśmy pełnych wzruszenia i szacunku wspomnień o rodzinie Pileckich. O swojej ukochanej nauczycielce mówił jeden z jej wychowanków Bogdan Homicki, podkreślając, że żoną Rotmistrza była rodowita ostrowianka. Bardzo wzruszającym momentem było odczytanie wiersza, jaki Witold Pilecki napisał do swoich dzieci, o wykonanie którego Andrzej Pilecki poprosił aktora Marcina Kwaśnego.

Po uroczystości, sprzed kościoła, wyruszył barwny orszak nawiązujący do epoki, który przemaszerował przez centrum miasta w towarzystwie Młodzieżowej Orkiestry Dętej, rekonstruktorów, aktorów, ułanów, gości i mieszkańców, którzy tłumnie uczestniczyli w tym niecodziennym wydarzeniu. Pod ratuszem wykonano pamiątkowe zdjęcie, a następnie udano do Ogródka Jordanowskiego na dalszą część programu.

fot. Barbara Siwek

Najbliższe wydarzenia

20
Września
godz. 06:30
26
Września
od 26.09 do 27.09
26
Września
godz. 14:00
28
Września
godz. 09:00
12
Października
godz. 09:00
26
Października
godz. 10:00
09
Listopada
godz. 10:00
23
Listopada
godz. 10:00
14
Grudnia
godz. 10:00

Mapa Miasta