-A +A
21.08.2020
Uczciliśmy pamięć żołnierzy poległych w sierpniu 1920 r. w okolicach Ostrowi Mazowieckiej

20 sierpnia 2020 r. na Cmentarzu Parafialnym odsłonięta została tablica pamiątkowa z nazwiskami poległych żołnierzy w sierpniu 1920 r. w okolicach Ostrowi Mazowieckiej. W uroczystościach, rozpoczynających obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej wzięli udział: Rodziny żołnierzy i uczestników wojny polsko - bolszewickiej, Andrzej Pilecki – syn Rotmistrza Witolda Pileckiego, Marek Ostrowski z rodziną, oficerowie i żołnierze Wojska Polskiego, w tym przedstawiciel Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych płk Paweł Gałązka, duchowni, przedstawiciel wojewody mazowieckiego Marcin Grabowski, radny sejmiku województwa mazowieckiego Krzysztof Winiarski, władze miasta z burmistrzem Jerzym Bauerem, przedstawiciele powiatu i jednostek miejskich, radni miasta i powiatu, harcerze, zuchy oraz mieszkańcy. W ramach uroczystości odbyło się nabożeństwo polowe oraz przemówienia okolicznościowe. Głównym punktem uroczystości było odsłonięcie tablicy z nazwiskami poległych w sierpniu 1920 r. w okolicach Ostrowi Mazowieckiej. Na zakończenie złożono kwiaty przy pamiątkowej tablicy oraz na grobach żołnierskich.

Podczas uroczystości przywróciliśmy pamięć nie tylko o Rotmistrzu Witoldzie Pileckim, uczestniku wojny polsko-bolszewickiej, ale także o naszych bohaterach lokalnych. Oprócz tablicy pamiątkowej Muzeum – Dom Rodziny Pileckich przygotowało także publikację autorstwa Andrzeja Mierzwińskiego poświęconą wydarzeniom na ostrowskiej ziemi w 1920 roku.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Muzeum – Dom Rodziny Pileckich przy współpracy z 22. Wojskowym Ośrodkiem Kartograficznym w Komorowie oraz Parafią pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Organizatorzy serdecznie dziękują licznym gościom za przybycie.

Wydarzeniem towarzyszącym jest wystawa plakatów pt. „Do broni”, którą można zwiedzać od 14 do 25 sierpnia do 2020 r. w budynku Starej Elektrowni przy ul. 11 Listopada 7 (parter).

Tekst: Muzeum Dom Rodziny Pileckich, red. Biuro Promocji

Fot. Katarzyna Kłosińska

 

Najbliższe wydarzenia

31
Stycznia
godz. 08:00
31
Stycznia
godz. 20:15

Mapa Miasta