-A +A
29.10.2018
Utwory wielkich artystów rozbrzmiewały na cześć niepodległości

Przypadająca w tym roku 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości jest okazją do organizacji wielu wydarzeń, które podkreślają to ważne dla nas Polaków święto.

W niedzielny wieczór 28 października zaprosiliśmy mieszkańców Ostrowi Mazowieckiej na recital w wykonaniu dwóch artystek na co dzień mieszkających w Stanach Zjednoczonych. W wieczór pełen poezji i muzyki zabrały słuchaczy - Nina Kuźma-Sapiejewska, polska pianistka od wielu lat mieszkająca w Nowym Jorku oraz Ewa Maria Wójcik, recytatorka urodzona w Waszyngtonie.

Nina Kuźma-Sapiejewska bierze udział w wielu prestiżowych festiwalach na całym świecie. Najchętniej grywa dzieła Bacha, Mozarta, Beethovena, Chopina, Schumanna, Liszta, Albeniza, Granadosa, Debussy’ego, Ravela, Rachmaninowa, Skriabina, Villi-Lobosa, Gotschalka oraz Szymanowskiego. Od kilku lat występuje z recitalami poetycko-muzycznymi z młodą aktorką Ewą Marią Wójcik, która od dzieciństwa interesuje się teatrem, filmem, poezją, a także grą na skrzypcach. Ma w swoim dorobku m.in. recitale poetyckie poezji romantycznej w języku polskim, angielskim, francuskim, hiszpańskim, portugalskim, w Polsce oraz w Stanach Zjednoczonych.

W wykonaniu Ewy Marii Wójcik usłyszeliśmy m.in. „Stepy Akermańskie”, „Sonet do Laury”, „Hej radością oczy błysną…” Adama Mickiewicza, fragment „Fortepianu Chopina” Cypriana Kamila Norwida oraz „Gdy noc głęboka wszystko uśpi i oniemi…” Juliusza Słowackiego. W prawdziwą podróż muzyczną zabrała słuchaczy Nina Kuźma-Sapiejewska, która zagrała m.in. Balladę g-moll, Scherzo b-moll, Poloneza As-Dur Fryderyka Chopina, a także „Chant d’Amour” Ignacego Jana Paderewskiego i Etiudę b-moll Karola Szymanowskiego.

Artystki dostały gromkie brawa od słuchaczy. Do podziękowań za piękny koncert w hołdzie Niepodległej Polsce dołączył się także burmistrz Jerzy Bauer, przekazując wspólnie ze swoim zastępcą Zbigniewem Chrupkiem kwiaty na ręce obu pań.

Organizatorami koncertu byli: Miasto Ostrów Mazowiecka, Muzeum Dom Rodziny Pileckich oraz Parafia pw. Wniebowzięcia NMP. Był on jednym z wydarzeń towarzyszących tegorocznym obchodom Narodowego Święta Niepodległości. /AK