-A +A
01.03.2018
W hołdzie Żołnierzom Wyklętym

Mieszkańcy Ostrowi Mazowieckiej zebrali się w mroźny poranek 1 marca by uczcić pamięć Żołnierzy Wyklętych. Zgodnie z ustawą z 2001 roku 1 marca został ustanowiony Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” i od tego czasu obchodzi się go uroczyście w całym kraju, oddając cześć żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. W Ostrowi uroczystości z tej okazji odbywają się przy pomniku poświęconym pamięci Żołnierzy Wyklętych Ziemi Ostrowskiej, który powstał w 2015 roku.

-  Po raz kolejny obchodzimy w Ostrowi Mazowieckiej Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych - powiedział Burmistrz Jerzy Bauer. - Po trzech pokoleniach, państwo polskie przywraca o nich pamięć (…) Nawet w ustawie znalazło się słowo „wyklęci”. Ale nie „wyklęci” przez naród, patriotów polskich, a „wyklęci” przez tych, którzy chcieli polski naród sprowadzić do grupy etnicznej - dodał.  

Wystąpienie Burmistrza dostępne jest na profilu Urzędu Miasta Ostrów Mazowiecka.

Podczas uroczystości wojskową asystę honorową wystawił 22. Wojskowy Ośrodek Kartograficzny z Komorowa, którego żołnierze wraz z harcerzami z 29. DH „Pogodni” pełnili posterunek honorowy przy pomniku. Na cześć Bohaterów odegrano hymn narodowy, odczytano Apel Poległych oraz oddano salwę honorową. Zebrani na uroczystości złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem. W intencji żołnierzy niezłomnych odprawiona została msza święta w kościele pw. Wniebowzięcia NMP, której przewodniczył proboszcz parafii ks. dr Jan Okuła oraz proboszcz parafii pw. Świętego Jozafata w Komorowie ks. płk Sławomir Niewęgłowski.

W uroczystości udział wzięli mieszkańcy Ostrowi Mazowieckiej, przedstawiciele służb mundurowych, władz miasta i powiatu, miejscy i powiatowi radni, dyrektorzy miejskich jednostek organizacyjnych, poczty sztandarowe, uczniowie, harcerze, przedstawiciele organizacji pozarządowych.

Materiał na temat obchodów - TVP3 Warszawa.

Tekst, foto: Anna Kacpura

 

Najbliższe wydarzenia

16
Grudnia
godz. 16:00