-A +A
29.01.2019
W Ostrowi Mazowieckiej po raz drugi liczyli ptaki

Ostrowskie Stowarzyszenie Ludzie z Pasją, we współpracy z Miastem Ostrów Mazowiecka i Ogólnopolskim Towarzystwem Ochrony Ptaków, po raz drugi wzięło udział w akcji zimowego liczenia ptaków w Ostrowi Mazowieckiej.

W tym roku, mimo mroźnej aury, impreza edukacyjna zgromadziła 13 uczestników. Trasa spaceru ornitologicznego wiodła przez osiedla bloków, domów jednorodzinnych, aż na polne obrzeża miasta. Zima to dobry czas na obserwacje ptaków w mieście - tu jest więcej pokarmu. Tego dnia udało nam się zaobserwować 18 gatunków ptaków, spośród których najliczniej reprezentowane były: kawka (103 osobniki), trznadel (87 osobników) oraz gawron i czyż (po 81 osobników). Podobnie jak w roku ubiegłym opiekę merytoryczną podczas wycieczki zapewniło dwóch ornitologów - Paweł Cieśluk i Rafał Wyszyński. Nie zabrakło również naszego honorowego gościa, burmistrza Miasta Ostrów Mazowiecka - Jerzego Bauera. Organizator zapewnił wszystkim uczestnikom lornetki, do dyspozycji mieliśmy także lunetę. Na koniec wycieczki rozgrzewaliśmy się przy ognisku, na którym również nie zabrakło pieczonych kiełbasek.

Akcja Zimowego Ptakoliczenia odbywa się w ostatni weekend stycznia w całej Polsce i polega na obserwacji i liczeniu ptaków spędzających zimę w bliskim towarzystwie człowieka. Krajowym koordynatorem Ptakoliczenia jest Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, które na podstawie wyników obserwacji przygotowuje zestawienie ptaków najliczniej spotykanych o tej porze. Więcej informacji o akcji znaleźć można pod linkiem: https://otop.org.pl/zimowe-ptakoliczenie/

Poniżej fotorelacja z ostrowskiego ptakoliczenia, które odbyło się 26 stycznia 2019 r. Zapraszamy za rok.

Tekst: Paweł Cieśluk

Zdjęcia: Ewa Stempczyńska, Jerzy Bauer, Paweł Cieśluk, Mikołaj Rowicki