-A +A
04.09.2015
Wspólne obchody 71. rocznicy bitwy pod Pecynką

3 września we współpracy z gminą Długosiodło zorganizowane zostały obchody 71. rocznicy „Akcji Burza” i bitwy pod Pecynką. Upamiętniono polskich bohaterów, którzy w 1944 r. w Pecynce stoczyli ciężkie walki z niemieckim najeźdźcą. W wyniku walk, III batalion pułku składający się głównie z mieszkańców powiatu ostrowskiego został rozbity. Ci, którzy nie zginęli na polu walki zostali wzięci do niemieckiej niewoli, a następnie rozstrzelani. Nieopodal toczącej się bitwy znajdowała się linia rosyjskiego frontu, sowieci przybyli jednak na miejsce bitwy dopiero po zakończeniu walk. Część z ocalałych trafiła w ręce rosyjskiego okupanta, który zesłał ich do sowieckich łagrów.

Bohaterowie tamtych dni nie zostali zapomniani, uczczono pamięć tych, którzy odeszli, zginęli w czasie stoczonych walk. Po raz pierwszy w obchodach udział wzięła tak liczna delegacja z Miasta Ostrów Mazowiecka. Grupa ponad 60 osób na czele z burmistrzem Jerzym Bauerem, pracownicy Urzędu, młodzież z gimnazjów publicznych, nauczyciele, harcerze, poczty sztandarowe, przedstawiciele kombatantów oraz mieszkańcy miasta udali się na uroczystość.

Uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod tablicami pamiątkowymi przed kościołem WNMP w Długosiodle a następnie odprawiona została Msza Św. z udziałem młodzieży z Gimnazjum Publicznego im. Armii Krajowej w Długosiodle, która przedstawiła bogaty program patriotyczny.

Kolejnym punktem obchodów było odsłonięcie tablic upamiętniających ofiary zbrodni niemieckiej, złożenie kwiatów i modlitwa pod pomnikiem w miejscowości Lipniak Majorat, na którym widnieje napis: „W hołdzie zamordowanym 2 IX 1944 r. 400 mieszkańcom okolic, ofiarom hitlerowskiego barbarzyństwa”. Pod obeliskiem odczytano nazwiska pomordowanych mieszkańców, które znalazły  się na nowo odsłoniętych tablicach.

Dalsza część uroczystości odbyła się w Pecynce, gdzie delegacje kombatantów, władze gminy Długosiodło, Ostrowi Mazowieckiej, Wąsewa, Wyszkowa oraz młodzież szkolna i harcerze złożyli kwiaty i zapalili znicze. Uroczystości towarzyszyły wystąpienia okolicznościowe zaproszonych gości, m.in. burmistrza Jerzego Bauera, którzy złożyli podziękowania Dyrektor Gimnazjum Publicznego w Długosiodle Ewie Zawadzkiej oraz Wójtowi Gminy Długosiodło Stanisławowi Jastrzębskiemu za zaangażowanie w organizację tej uroczystości, którzy dokładają wielu starań, by uroczystości te były rzeczywiście tymi niezapomnianymi.

Na koniec wszyscy zostali zaproszeni na wojskową grochówkę.(M. Dąbkowska)


 

Najbliższe wydarzenia

06
Sierpnia
godz. 10:00
10
Sierpnia
godz. 09:00
24
Sierpnia
godz. 09:00
12
Września
Całodzienne
14
Września
godz. 09:00
28
Września
godz. 09:00
12
Października
godz. 09:00
26
Października
godz. 10:00
09
Listopada
godz. 10:00
23
Listopada
godz. 10:00