-A +A
08.11.2019
Wystawa „Powstała by żyć” w Ostrowi Mazowieckiej

To kolejny ważny i niecodzienny akcent niepodległościowy, zaproponowany w ramach obchodów jubileuszowych 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Po raz pierwszy wystawę zaprezentowano w maju 2018 na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie. Obecnie jest dostępna dla mieszkańców Ostrowi Mazowieckiej. Oficjalne otwarcie wystawy odbyło się 8 listopada.

Celem ekspozycji, przygotowanej przez IPN w związku obchodami 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości jest ukazanie odbudowy polskiej państwowości po latach zaborów, jako sumy wysiłków i dążeń ówczesnego pokolenia Polaków.  Wystawa opowiada o wysiłku zbrojnym, rozpoczętym w sierpniu 1914 r. przez Legiony Polskie u boku Austro-Węgier, o Korpusach Polskich w Rosji oraz Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera, sformowanej we Francji, dzięki szerokiej mobilizacji amerykańskiej Polonii. Wystawa przypomina okoliczności kształtowania się granic Rzeczypospolitej. Na wystawie prezentowane są archiwalne zdjęcia, plakaty i mapy, którym towarzyszą cytaty z wypowiedzi uczestników ówczesnych wydarzeń Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego i premiera Wincentego Witosa.

Dzisiejszej uroczystości towarzyszyło przekazanie sztandaru Polskiej Organizacji Wojskowej przez rodzinę Stanisława Karpińskiego, ostrowskiego działacza POW. Podczas uroczystości głos zabrał burmistrz Jerzy Bauer, który podziękował dyrektor Muzeum Dom Rodziny Pileckich Dorocie Socik oraz pracownikom Muzeum za ich codzienne zaangażowanie i trud włożony w tworzenie tak ważnej instytucji. Słowa uznania skierował też do rodziny Stanisława Karpińskiego, dziękując za pieczę, którą sprawowali dotychczas nad sztandarem. Podziękował również za zaufanie, jakim obdarzyli Muzeum Dom Rodziny Pileckich, przekazując instytucji sztandar. Dla Muzeum to ogromne wyróżnienie.

W uroczystościach na placu przed Starą Elektrownią udział wzięli: kierownictwo Urzędu Miasta Ostrów Mazowiecka, dyrektorzy miejskich jednostek organizacyjnych oraz szkół i przedszkoli, młodzież ze szkół podstawowych oraz harcerze z 40. Ostrowskiej Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej "Horyzont".

W Ostrowi Mazowieckiej wystawa „Powstała by żyć” zlokalizowana jest na placu przed Starą Elektrownią, przy ul. 11 Listopada 7. Ekspozycję można oglądać do początku grudnia 2019 r.

Najbliższe wydarzenia

27
Lipca
godz. 09:00
10
Sierpnia
godz. 09:00
24
Sierpnia
godz. 09:00
12
Września
Całodzienne
14
Września
godz. 09:00
28
Września
godz. 09:00
12
Października
godz. 09:00
26
Października
godz. 10:00
09
Listopada
godz. 10:00