-A +A
13.10.2016
Wystawa unikatowych zdjęć

W Ratuszu Miejskim można oglądać wystawę niemieckich zdjęć z okresu okupacji. Autorem wystawy zatytułowanej „Ostrów i Ziemia Ostrowska w obiektywie wroga” jest Andrzej Mierzwiński. Zdjęcia pochodzą ze zbiorów autora wystawy, a także Jacka Frankowskiego, Rafała Ojrzanowskiego oraz Regionalnej Izby Historycznej w Zambrowie.

Na otwarcie wystawy, które odbyło się 12 października przybyło bardzo dużo osób, w tym młodzież z ostrowskich szkół wraz z nauczycielami. Burmistrz Jerzy Bauer otwierając wystawę zaznaczył, że w organizację tego przedsięwzięcia poza pomysłodawcą Andrzejem Mierzwińskim włączyła się także powołana niedawno nowa miejska instytucja kultury Muzeum – Dom Rodziny Pileckich. Placówka jest w trakcie organizacji, jednak uczestniczy w obchodach ważnych rocznic i wydarzeń historycznych. Do współpracy z Muzeum zaprosiła Dorota Socik, pełniąca obowiązki dyrektora, proponując włączenie się w akcję zbierania pamiątek historycznych oraz w wolontariat.

Na wystawę przygotowanych zostało ponad sto zdjęć, na których zobaczyć można przede wszystkim Ostrów Mazowiecką, ale także Andrzejewo i Komorowo. Zdjęcia są unikatowe, przedstawiają Ziemię Ostrowską w latach 1939-1944. Zobaczymy m.in. kamienicę Ludwika Mieczkowskiego, zburzoną w czasie wojny czy Ratusz, jako siedzibę Soldatenheim (Dom Żołnierza).  Wiele osób starszych, którzy oglądali wystawę, odnajdowali miejsca, które dzisiaj wyglądają zupełnie inaczej lub nie ma ich w ogóle.

Jak informował Andrzej Mierzwiński autorzy większości fotografii są nieznani. Część zdjęć z bitwy pod Andrzejewem wykonali oficerowie i żołnierze 20 Dywizji Piechoty Zmotoryzowanej dowodzonej przez generała Wiktorina. Zdjęcia przedstawiające Ostrów i Komorowo pochodzą z albumów pamiątkowych wykonanych przez oficerów Landesschütze Kompanie. Autorów wielu nie udało się ustalić. Z analizy tego, co przedstawiają zdjęcia wynika, że nasze miasto oraz Ziemię Ostrowską fotografowali żołnierze Wermachtu, Luftwaffe, żandarmi i esesmani.  

Wystawę można oglądać do 25 października.

Jej organizatorami są: Miasto Ostrów Mazowiecka, Muzeum – Dom Rodziny Pileckich, Grupa Rekonstrukcji Historycznych „Garnizon Ostrów”.

Autor: Anna Kacpura

Najbliższe wydarzenia

14
Sierpnia
godz. 09:00
24
Sierpnia
godz. 09:00
01
Września
od 01.09 do 30.11
12
Września
Całodzienne
14
Września
godz. 09:00
28
Września
godz. 09:00
12
Października
godz. 09:00
26
Października
godz. 10:00
09
Listopada
godz. 10:00