-A +A
13.10.2016
Wystawa unikatowych zdjęć

W Ratuszu Miejskim można oglądać wystawę niemieckich zdjęć z okresu okupacji. Autorem wystawy zatytułowanej „Ostrów i Ziemia Ostrowska w obiektywie wroga” jest Andrzej Mierzwiński. Zdjęcia pochodzą ze zbiorów autora wystawy, a także Jacka Frankowskiego, Rafała Ojrzanowskiego oraz Regionalnej Izby Historycznej w Zambrowie.

Na otwarcie wystawy, które odbyło się 12 października przybyło bardzo dużo osób, w tym młodzież z ostrowskich szkół wraz z nauczycielami. Burmistrz Jerzy Bauer otwierając wystawę zaznaczył, że w organizację tego przedsięwzięcia poza pomysłodawcą Andrzejem Mierzwińskim włączyła się także powołana niedawno nowa miejska instytucja kultury Muzeum – Dom Rodziny Pileckich. Placówka jest w trakcie organizacji, jednak uczestniczy w obchodach ważnych rocznic i wydarzeń historycznych. Do współpracy z Muzeum zaprosiła Dorota Socik, pełniąca obowiązki dyrektora, proponując włączenie się w akcję zbierania pamiątek historycznych oraz w wolontariat.

Na wystawę przygotowanych zostało ponad sto zdjęć, na których zobaczyć można przede wszystkim Ostrów Mazowiecką, ale także Andrzejewo i Komorowo. Zdjęcia są unikatowe, przedstawiają Ziemię Ostrowską w latach 1939-1944. Zobaczymy m.in. kamienicę Ludwika Mieczkowskiego, zburzoną w czasie wojny czy Ratusz, jako siedzibę Soldatenheim (Dom Żołnierza).  Wiele osób starszych, którzy oglądali wystawę, odnajdowali miejsca, które dzisiaj wyglądają zupełnie inaczej lub nie ma ich w ogóle.

Jak informował Andrzej Mierzwiński autorzy większości fotografii są nieznani. Część zdjęć z bitwy pod Andrzejewem wykonali oficerowie i żołnierze 20 Dywizji Piechoty Zmotoryzowanej dowodzonej przez generała Wiktorina. Zdjęcia przedstawiające Ostrów i Komorowo pochodzą z albumów pamiątkowych wykonanych przez oficerów Landesschütze Kompanie. Autorów wielu nie udało się ustalić. Z analizy tego, co przedstawiają zdjęcia wynika, że nasze miasto oraz Ziemię Ostrowską fotografowali żołnierze Wermachtu, Luftwaffe, żandarmi i esesmani.  

Wystawę można oglądać do 25 października.

Jej organizatorami są: Miasto Ostrów Mazowiecka, Muzeum – Dom Rodziny Pileckich, Grupa Rekonstrukcji Historycznych „Garnizon Ostrów”.

Autor: Anna Kacpura

Najbliższe wydarzenia

27
Stycznia
godz. 09:30
27
Stycznia
godz. 11:00
04
Lutego
godz. 11:00
05
Lutego
godz. 10:00
06
Lutego
godz. 09:00
09
Lutego
godz. 17:00
10
Lutego
godz. 09:30